Premiér nebude tolerovať korupciu, pochválil českú políciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Korupcia
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič
BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) –
David rath
Foto: facebook.com

Premiér Robert Fico by iba privítal, ak by sa aj na slovenskej polícii podarilo niečo podobné ako českej.

Tam prichytili stredočeského hajtmana a poslanca snemovne Davida Rath s miliónmi schovanými v podlahe a škatuli. Polícia ho obvinila z korupcie.

„Účinok takéhoto kroku polície je neuveriteľný a má doslova a do písmena ozdravujúci vplyv na charakter politickej scény, na boj proti korupcii,“ povedal Fico v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu (SRo). Preto nikdy nebude brániť ani polícii, ani žiadnym iným orgánom, aby konali a získavali informácie.

Takéto isté pokyny má podľa neho v súlade so zákonom aj riaditeľ Slovenskej informačnej služby – podľa zákona má povinnosť bojovať s prejavmi ekonomickej kriminality.

„Dúfajme, že ak sa takéto niečo a v takomto rozsahu vyskytuje aj na Slovensku, že raz tá klietka spadne a že niekto bude prichytený,“ dodal Fico.

Podľa neho môže mať spomínaná kauza preventívny účinok aj na Slovensku, keďže máme podobné politické systémy.

Premiér nebude svojim ľuďom nič tolerovať

Premiér jasne povedal všetkým ministrom a štátnym tajomníkom pri nástupe do vlády, ako aj novovymenovaným predstaviteľom, že nebude tolerovať absolútne nič. „Slovensko po Gorile je iné, ako bolo pred Gorilou. Miera senzitivity verejnosti je úplne niekde inde, hoci už aj v minulosti verejnosť prejavovala často nesúhlas s javmi, ktoré sa vyskytovali,“ uviedol Fico.

Aj teraz by privítal, ak by sa preukázalo, že pri privatizácii strategického majetku boli brané provízie, alebo že sa kupovali poslanci v národnej rade, aby bola zabezpečená väčšina – keďže na to poukazoval.

Zákon o preukazovaní pôvodu majetku platí, ale v roku 2011 podľa Fica nedošlo k jeho aplikácii. „O to viac si treba sadnúť k tomu zákonu. Pozrieť sa, či je chyba v znení zákona, alebo je naozaj chyba v aplikácii príslušnými orgánmi,“ dodal premiér, ktorý si myslí, že problém je skôr s aplikáciou.

Premiéra prekvapili čísla čiernej ekonomiky

Pripomenul, že v trestnom práve je vždy dôkazné bremeno na strane štátu. „Pokiaľ nie je akcia priamo zorganizovaná cez agenta provokatéra, alebo nejde o aktivitu, ktorá je doslova a do písmena našitá na konkrétnu osobu, ktorá je podozrivá zo závažnej ekonomickej trestnej činnosti, veľmi ťažko štát takéto dôkazné bremeno znáša,“ tvrdí premiér.

Vždy sa spoliehal na to, že ak sa prenesie dôkazné bremeno na osobu, ktorá je podozrivá zo spáchania ekonomického trestného
Family_foto
Foto: Archívne foto SITA/Marián Peiger

činu, tak takéto dôkazné bremeno ťažko znesie. „Ale zdá sa, že štruktúry nášho štátu, pokiaľ ide o prokuratúru a políciu, ako keby neboli dostatočne technicky a personálne pripravené na realizáciu tohto zákona,“ dodal s tým, že zákon podľa neho nie je bezzubý. Do programového vyhlásenia vlády si dali záväzok posilniť finančnú políciu a prokuratúru, aby mohlo na podnetoch robiť viac kvalifikovaných ľudí a aby sa opodstatnené podnety aj realizovali.

Podľa Fica je pomerne veľká miera čiernej ekonomiky. Aj jeho prekvapil zverejnený odhad, že možno hovoriť až o miliarde eur, ktorá pri dani z pridanej hodnoty uniká. „Ale bolo by veľmi falošné vytvárať ilúziu alebo predstavu, že nemusíme konsolidovať, ozdravovať – veď stačí keď zastavíme únik daní a keď sa zlikviduje čierna ekonomika,“ myslí si Fico.

Hovorí, že ak peniaze unikajú aj cez dohody, tak poďme zrušiť zamestnávanie na dohodu. Premiér je zvedavý na reakciu zamestnávateľov. Dohody sú podľa neho inštitút, ktorý podporuje čiernu prácu. „Neplatia sa z toho žiadne odvody“. Fico túto problematiku nepovažuje len za vec štátu, ale ide aj o to, ako sa správajú podnikateľské subjekty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David RathRobert Fico