BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Dnes, keď v našich osobných počítačoch máme bežne RAM 4 GB a v tých lepších štyrikrát toľko, váha výkonných ultrabookov atakuje kilogramovú hranicu a celkový počet aktívnych osobných počítačov by mal v roku 2015 prekročiť dve miliardy, pôsobia niektoré predpovede slávnych IT osobností naozaj úsmevne. Až keď ich zasadíme do historického kontextu, naplno si uvedomíme, ako neuveriteľne vývoj v tejto oblasti akceleruje.
Tak napríklad šokujúca predpoveď, hovoriaca, že v budúcnosti by sa váha počítačov mohla dostať aj pod jeden a pol tonovú hranicu sa v roku 1949 objavila v prestížnom časopise Popular Mechanics. O tom, aká bola smelá, svedčí aj fakt, že len necelé tri roky pred tým bol uvedený do prevádzky ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer), považovaný za historicky prvý skutočný počítač a ten vážil temer tridsať ton.
ENIAC – okrem iného – vyvracia jeden z mýtov, týkajúcich sa IT. Vraj je to obor, v ktorom sa presadzujú temer výlučne ženy. Málokto to vie, no tím, ktorý programoval ENIAC bol čisto ženský – tvorilo ho šesť výnimočných programátoriek: Betty Holbertonová, Jean Bartiková, Kathleen McNulty Mauchly Antonelliová, Marlyn Meltzerová, Ruth Teitelbaumová a Frances Spencerová. Mimochodom – ako posledná z nich opustila náš svet len pred necelým rokom Jean Bartiková. Vráťme sa však k predpovediam, týkajúcich sa počítačov, ktoré sa, našťastie, nenaplnili.
Počítače? Kto by ich mohol potrebovať?!
Pre mnohých to bude ťažko uveriteľné, no šéf IBM Thomas J. Watson si v roku 1943 myslel, že celosvetovo bude potrebných maximálne päť počítačov a o tri roky neskôr svoju predpoveď korigoval s tým, že je dosť možné, že ich bude treba až desať. Bol to jednoducho progresívny muž. A skepsa k počítačom pretrvávala aj ďalej. V roku 1968 jeden z inžinierov Advanced Computing Systems IBM si nad mikroprocesorom povzdychol: „Ok, ale na čo to bude dobré?!“ V roku 1975 si známy americký softvérový inžinier Edward Yourdon myslel, že počítač si domov zadovážia nanajvýš excentrickí boháči a v roku 1977 Ken Olsen zakladateľ počítačovej firmy DEC tvrdil, že neexistuje žiadny dôvod, prečo by mal mať niekto osobný počítač doma. Je pravda, že približne v tom čase Steve Wozniak v garáži ešte len skladal prvý počítač Apple. Počítač je možno trochu silné slovo, bola to skôr matičná doska s procesorom, operačnou pamäťou a pár základnými čipmi. Všetko ostatné si záujemca musel dokúpiť zvlášť. Jeho základom bol procesor MOS Technology 6502 a operačnou pamäťou 4 KB, rozšíriteľnou prostredníctvom karty až na 48 KB. Veľký počítačový boom už doslova klopal na dvere.
Bill Gates, 2004: Spam? Do dvoch rokov prestane existovať…
A aj keď už bolo jasné, že osobné počítače sú perspektívnym oborom, tak sa objavili niektoré zaujímavé tvrdenia. Jedným z najslávnejších je výrok zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa, ktorý vraj v roku 1981 vyhlásil, že počítače nikdy nebudú potrebovať viac, než 640 KB RAM. Pre poriadok však treba priznať, že Gates autenticitu tohto svojho výroku popiera a je dosť možné, že ide len o jednu z množstva mestských legiend. Nepopiera však, že v roku 1989 tvrdil, že Microsoft nebude nikdy vyrábať 32-bitový počítačový systém a v roku 2004 vyhlásil, že do dvoch rokov bude problém spamu definitívne vyriešený. K tomu možno podotknúť len toľko, že v roku 2012 je približne 80 percent emailovej komunikácie klasifikovanej ako nevyžiadaná – teda spam. Na druhú stranu, ak by sa splnila predpoveď Roberta Metcalfa, ktorý vymyslel ethernet, internet by prudko skolaboval už v roku 1996 a so spamom by sme tým pádom naozaj nemali žiadny problém.
Význam počítačov bude stále rásť najmä v súvislosti s rozvojom mobilného internetu, domácich sietí, presunu dát do cloudových úložísk – len nedávno sa k tomuto kroku dokonca odhodlala aj prvá banka – a s príchodom rýchlej mobilnej 4G (LTE) siete. Dnes si rýchlosť vývoja v tejto oblasti uvedomuje väčšina ľudí a čoraz menej si myslí, že existujú nejaké neprekročiteľné technologické hranice, za ktoré by dali ruku do ohňa. A skeptických predpovedí sa preto objavuje oveľa menej. Aj keď je pravda, že ešte nedávno niektorí odborníci predpokladali, že iPad je najväčším omylom Apple a nebude mať dlhý život, no pritom za prvý fiškálny kvartál tohto roku, ktorý skončil 31. decembra, ich Apple predal viac, než HP osobných počítačov. Mnohí si tiež ešte pred pár týždňami s veľkým rešpektom vyjadrovali o zmysle existencie ultrabookov – až pokiaľ svoju premiéru na tohtoročnom veľtrhu CES absolvovalo niekoľko desiatok prenosných počítačov, nárokujúcich si na túto ochrannú známku.
Odhliadnuc od rozličných poučiek a Moorových zákonov, možno tento krátky prehľad o tom, ako podcenili vývoj v IT oblasti aj tí, ktorí sa na ňom významne podieľali, zakončiť poznámkou, ktorou pred pár rokmi svoju reč začal jeden z prednášajúcich na Intel Developer Fóre a ktorú si autor tohto článku pre jej výstižnosť veľmi dobre zapamätal až dodnes: „Ak vám budem rozprávať o tom, čo sme robili pred tromi rokmi, bude to vyzerať ako rozprávanie o praveku. Ak vám však budem hovoriť o tom, čo pripravujeme o tri roky, bude to znieť ako čisté sci-fi!“