BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) – Prudké výkyvy, v niektorých lokalitách spojené s krupobitím, ktoré môžu spôsobiť aj personálne otrasy. Inak prevažne slnečno a najmä horúco. Atmosferický tlak bude mať v niektorých stranách vzostupnú tendenciu. Voliči by si mali dať pozor na lokálne hmly, ktoré jednotlivé strany budú cielene vypúšťať…
Rebríček popularity politikov, ktorý agentúra FOCUS zverejnila tento týždeň, môže v niektorých stranách, ale aj v úvahách o možnej spolupráci, vyvolať efekt kohútích zápasov. A to najmä v dvoch najsilnejších stranách – v Smere-SD, ako aj v PS – Spolu.
Ich súčasní lídri sú u ľudí totiž menej populárni ako takzvané dvojky. A „dvojky” sa môžu časom celkom oprávnene spýtať či je to fér.
Rýchlejšie striedanie tlakových polí
Skóre obľúbenosti Pellegrini (51,6%):Fico(23,9) nepotrebuje komentár. Snáď len pohľad na opačný koniec tabuľky.
Kiska je v rebríčku dôveryhodnosti až piaty, ľudia najviac veria Pellegrinimu a najmenej Harabinovi
Kedysi najpopulárnejšiemu politikovi a viacnásobnému premiérovi Ficovi v júni 2019 neverí 72,9% z 1017 opýtaných.
Žiadny dôvod na zvolanie snemu neexistuje, vyhlásil Fico podporený košickou krajskou radou
Akú podobu bude mať „obrodený Smer” by sme sa mali dozvedieť po lete. Strana o sebe tvrdí, že je „v dobrej kondícii”.
Progresívne dusno
Michal Truban ako nedávno dosadená jednotka v Progresívnom Slovensku v prieskume obľúbenosti zaostáva o 4 percentá za šéfom Spolu Miroslavom Beblavým. Čo viac si pre budúcu vyjednávaciu pozíciu dnes nezávislého poslanca Beblavého priať?
Aktualizované: Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb
Ambiciózny a nepochybne usilovný Beblavý v otázke užšej spolupráce s PS určite nepôjde pod cenu, aj keď jeho strana neboduje v preferenciách tak ako silnejšie PS. Ostatne pod cenu už Spolu nešlo ani v prípade spoločnej kandidátky do eurovolieb. Už vtedy prenikli informácie, že rokovania boli tvrdé.
Exprezident zatiaľ v hmle
Osobe A.Kisku dnes podľa FOCUS-u verí 31,9% občanov, no jeho straníckemu projektu len čosi viac ako 6 percent (podľa agentúry AKO až 10).
Kiskova strana by sa len tak-tak dostala do parlamentu, sulíkovci majú menšiu podporu ako Dankova SNS
V pondelok 17. júna by mal povedať či je ryba alebo rak … Ako prezieravý krok sa môže ukázať jeho lov vo vodách starostov a primátorov (Rybníček, Kollár, Hattas, Ledecký), tí by mu totiž bez veľkej námahy mohli poskytnúť to, čo sa v štandardných stranách volá regionálne štruktúry.
Politológ považuje výsledok Kiskovej strany v prieskume za solídny, má podobných voličov ako PS/Spolu
O tie sa výrazne môže opierať napríklad KDH, čo sa ukázalo aj v nedávnych eurovoľbách. Dobre zorganizovaná práca v teréne je stále porovnateľná s výtlakom sociálnych sietí.
Slnečno u Harabina
V prieskume FOCUS-u je bývalý šéf Najvyššieho súdu a exminister spravodlivosti Štefan Harabin jednoznačným suverénom v neobľúbenosti (74,6%), avšak časť verejnosti naňho nedá dopustiť, čo sa potvrdilo aj v prezidentských voľbách.
Štefan Harabin nevylúčil účasť v parlamentných voľbách, ale politickú stranu zakladať nebude
A keďže sa, podľa vlastných slov, nechystá predsedovať žiadnej strane a skôr by sa cítil „na lídra nejakej kandidátky”, stáva sa z neho zaujímavý artikel. Výkonného riaditeľa prieskumnej agentúry AKO Václava Hřícha by vôbec neprekvapilo, keby pred voľbami prišiel na pomoc klesajúcej SNS.
Ak by Harabin vstúpil do politiky, podľa sociológa by mohol zobrať voličov nielen strane Smer-SD
Potvrdzujú to aj volebné modely, ktoré agentúra pravidelne spracúva. Navyše hodnotovo sú na jednej lodi. „Moje priority sú jasné. Ochrana právneho štátu, tradičných hodnôt a rodiny,” povedal viackrát Harabin. Jeho prípadné spojenie s Kotlebovou stranou spomínané volebné modely nefavorizujú, napriek identickým hodnotám.
Nad Mostom búrkové mraky
Za zradu, rozumej vstupu do vlády so Smerom a SNS, sa platí. No šéf Béla Bugár (po Harabinovi druhý najnedôveryhodnejší politik so ziskom 73,6%) si to nie a nie priznať.
Bugár sa priznal, že po neúspešných voľbách ponúkol strane svoju funkciu predsedu Mostu-Híd
Most-Híd, ktorý sa po fatálnom páde bývalej SDKÚ stal nádejou pre pravicového voliča s orientáciou na občiansky princíp je dnes terčom vtipov o „haraktere” a symbolom zrady. Most-Híd je v rovnako katastrofálnom stave ako mosty na našich štátnych cestách …