Predaj emisných kvót by mal vyniesť 105 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: turbosquid.com

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Predaj emisných kvót pre priemyselné firmy, ktorý od budúceho roka plánujeme u nás zaviesť v súlade s novými pravidlami EÚ, by mohol priniesť odhadovaný výnos 105 miliónov eur.

Nové pravidlá obsahuje zákon o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorý v stredu schválila vláda a parlamentom má prejsť v skrátenom legislatívnom konaní. Podnikateľský sektor v prvých dvoch obchodovacích obdobiach dostával emisie pridelené, takže za ne neplatil.

Podľa nových pravidiel EK niektoré podniky, predovšetkým v oblasti výroby elektrickej energie, už emisie budú kompletne nakupovať a niektoré výrobné podniky budú musieť časť nakupovať a časť dostanú.

Slovenská republika má pridelených 32,2 milióna emisných kvót, pričom približne 15 miliónov ton kvót si budú musieť firmy kupovať. Cena týchto emisných jednotiek EUA na trhu je asi 7 eur za tonu, takže envirorezort z nej stanovil odhadovaný výnos na budúci rok.

Polovica výnosu pôjde na veľké projekty

Rokovanie vlád Česka a Slovenska odštartovali frťa
Foto: SITA/Tomáš Somr

„Samozrejme, my nevieme, či cena na trhu sa bude zvyšovať alebo znižovať, pretože sú ambície EK stiahnuť určité množstvo emisných kvót z trhu, aby sa zvýšila cena a ešte viac sa tým motivovali firmy a podnikateľské subjekty, aby investovali do nových technológií a znižovali objem úniku emisií do ovzdušia,“ vysvetlil minister envirorezortu Peter Žiga (Smer-SD).

Polovica výnosu pôjde na veľké projekty. „Päťdesiat percent z výnosu z predaja emisných kvót sa použije na financovanie veľkých infraštrukturálnych projektov, ktoré budú v hodnote nad 200-tisíc eur,“ uviedol Žiga po rokovaní vlády.

Na takéto projekty je potrebná notifikácia schémy štátnej pomoci Európskou komisiou, o ktorú rezort požiada po schválení zákona. Potom budú vedieť pripraviť peniaze pre priemyselné podniky na obnovu technologických zariadení, ktoré produkujú nadmerné množstvo CO2 a ostatných skleníkových plynov. Žiga odhaduje, že to bude v druhom polroku 2013.

Kažimír
Foto: SITA/Diana Černáková

Desať percent pre závody s únikom uhlíka

Ďalších 10 percent výnosov plánujú využiť na financovanie štátnej pomoci prevádzkam, v ktorých sa predpokladá riziko značného úniku uhlíka. Na Slovensku je to podľa Žigu päť alebo šesť závodov.

Tie by mohli pre nutné zapojenie do schém obchodovania s emisiami Slovensko opustiť a presunúť sa napríklad mimo územia EÚ na miesto, na ktoré sa nové pravidlá nevzťahujú. „V tomto prípade pôjde o kompenzácie týmto firmám,“ dodal Žiga.

Na financovanie „de minimis“ zelených projektov typu zatepľovanie, výskum, vývoj, modernizácia zariadení s úsporou energie pôjde 20 percent výnosu. Zvyšných 20 percent pôjde na zmierňovanie negatívnych dopadov zmeny klímy, napríklad na protipovodňové opatrenia.

Vláda podporí program zatepľovania

Vláda prvé rokovanie o zákone o obchodovaní s emisiami v piatok 28. septembra prerušila, lebo envirorezort diskutoval s ministerstvom financií, kde majú skončiť utŕžené peniaze za emisie. V stredu prešiel návrh bez pripomienok. „Ja som spokojný s výsledkom, je to kompromis,“ povedal minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Pripomenul, že najprv musia výnosy z predaja kvót prísť do rozpočtu, potom musí MŽP notifikovať schémy pomoci, čo nejaký čas potrvá. „Kľúčové je, že vždy budeme musieť spolurozhodovať o balíku peňazí, ktorý na dané schémy pôjde a tak sa to bude diať z roka na rok,“ dodal šéf rezortu financií.

Vláda už v budúcom roku ráta, že podporí program zatepľovania. Ráta sa aj s pomocou veľkým zamestnávateľom, ktorí sú veľkí odberatelia elektrickej energie. Na to sú podľa Kažimíra možnosti aj v iných schémach.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter KažimírPeter Žiga