Za uplynulé obdobie môžeme sledovať zaujímavý trend v Európskej únii, a tým je posilňovanie krajne pravicových a národnokonzervatívnych strán. Čo je príčinou toho, že sa voliči stále viac odkláňajú od štandardných politických strán sme sa pýtali predsedu Slovenského Hnutia Obrody (SHO) a prezidentského kandidáta Róberta Šveca.
V Nemecku narastajú preferencie krajne pravicovej strany Alternative für Deutschland (AfD), ktorej zástancovia hovoria o plánoch na masové deportácie migrantov a „neasimilovaných občanov“ ako aj o odchode Nemecka z EÚ.
Švec: Prezident nemá byť protiváhou vlády, ale aktívnym štátnikom, ktorý ponúkne Slovensku víziu (rozhovor)
V Holandsku vyhrala voľby krajne pravicová populistická Strana slobody Geerta Wildersa, ktorý je známy tvrdými protiimigračnými postojmi a hovorí o deislamizácii Holandska. V Taliansku vyhrala voľby národno-konzervatívna strana Bratia Talianska, ktorej líderkou je Giorgia Meloni, vo Francúzsku sa posilňuje Marine Le Pen.
Európa nie je USA
Čo je dôvodom toho, že sa voliči odkláňajú od štandardných politických strán? „Problém v Európe je ten, že Európa nie je USA. Európu tvoria autentické národné štáty, ktoré majú svoju históriu. Akonáhle bude chcieť niekto európske národy zmiešať a vytvoriť z toho nejaký európsky politický národ, narazí na problém,“ hovorí v úvode predseda SHO a prezidentský kandidát Róbert Švec.
Je odporcom islamu a prirovnávajú ho k Trumpovi. Otrasie víťazstvo Wildersa v Holandsku európskou politikou? (video+foto)
Podľa predsedu SHO sa nedá z Európskej únie urobiť ‚Spojené štáty európske‘ podľa vzoru Spojených štátov amerických. „Každý európsky národ má svoju históriu, tradície, korene, ktorých sa nechce vzdať, preto snaha vytvoriť ‚európsky guláš‘ nebude úspešná,“ zdôraznil Švec.
Pozrite si celý rozhovor s prezidentským kandidátom Švecom:
V rozhovore s Róbertom Švecom sa ďalej dozviete:
• Aké nedostatky vidí v súvislosti s úradovaním prezidentky SR Zuzany Čaputovej
• Ako vníma vládu premiéra Roberta Fica a či by vedel s nimi spolupracovať? Zároveň ako vníma opozíciu a ich činnosť na domácej aj zahraničnej pôde
• Aký je rozdiel medzi krajne pravicovými stranami SHO, Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS) a hnutím Republika
• Ako vníma názor pretláčaný v Európskej únii, že národné strany vraj dosiahli svoje limity a ide o starý model politiky
• Ako hodnotí snahy o centralizáciu a federalizáciu EÚ
• Prečo sa v EÚ posilňujú krajne pravicové, euroskeptické a národnokonzervatívne strany
• Ako vníma zahraničnopolitickú situáciu: vývoj vojny na Ukrajine, politiku EÚ voči Ukrajine a s tým spojené protiruské sankcie, novembrové americké prezidentské voľby.