Švec: Prezident nemá byť protiváhou vlády, ale aktívnym štátnikom, ktorý ponúkne Slovensku víziu (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert svec.png
Róbert Švec. Foto: SITA.
Tento článok pre vás načítala AI.

Hosťom štúdia agentúry SITA bol predseda strany Slovenské Hnutie Obrody (SHO) Róbert Švec, ktorého prezidentskú kandidatúru sprevádzali mimoriadne zvláštne úkazy. V rámci rozhovoru politik zhodnotil aj aktuálnu domácu a zahraničnopolitickú situáciu.

Ako je známe, Kancelária Národnej rady SR odmietla uznať Švecovu kandidatúru, vraj nesplnil podmienky a nedoručil potrebný počet platných podpisov. Najvyšší správny súd SR však následne konštatoval, že žaloba Šveca je dôvodná, a preto môže v tohtoročných voľbách kandidovať za prezidenta.

„Nie je to nič príjemné pre kandidáta, pretože som prišiel o dva týždne poctivej práce. Podporovatelia a voliči zostali zneistení, či budem kandidovať alebo nebudem. Nakoniec sme to ustáli,“ zhodnotil Švec nepríjemné faktory, ktoré mu sťažovali situáciu pred prezidentskými voľbami.

Kritika na adresu Pellegriniho

Predseda SHO tvrdí, že Peter Pellegrini (Hlas-SD) ako predseda Národnej rady politicky zneužil svoju právomoc.

„To, čo robil Peter Pellegrini bola politická špinavosť,“ kritizoval Švec. „Od začiatku sme hovorili, že jeho argument, prečo ma vyradil z boja o prezidentský palác, keď tvrdil, že som nesplnil zákonnú podmienku a neodovzdal 15-tisíc podpisov od občanov; bola lož a klamstvo,“ uviedol ďalej.

Švec zabojoval o prezidentský palác aj v roku 2019, vtedy získal 6567 hlasov. Podľa jeho slov sa za posledných päť rokov situácia na Slovensku ako aj v Európe razantným a radikálnym spôsobom zmenila, preto vidí svoje šance v prezidentskom súboji omnoho vyššie.

Pozrite si celý rozhovor s prezidentským kandidátom Švecom:

Prezidentský kandidát Švec ako svoje hlavné priority menoval hodnotové ukotvenie Slovenskej republiky vo vzťahu k Európskej únii a k NATO, ako aj pokiaľ ide o vojnový konflikt na Ukrajine. Za ďalší dôležitú prioritu považuje sociálnu oblasť.

Ako prezident Slovenskej republiky by som chcel ponúknuť Slovensku hodnotovú víziu, zároveň by som chcel tlačiť na kompetentných vo vláde, aby dbali hlavne na sociálnu oblasť, aby sa slovenským občanom lepšie žilo,“ uviedol Švec.

V rozhovore s Róbertom Švecom sa ďalej dozviete:

  • Aké nedostatky vidí v súvislosti s úradovaním prezidentky Zuzany Čaputovej
  • Ako vníma vládu premiéra Roberta Fica a či by vedel s nimi spolupracovať? Zároveň ako vníma opozíciu a ich činnosť na domácej aj zahraničnej pôde
  • Aký je rozdiel medzi krajne pravicovými stranami SHO, Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS) a hnutím Republika
  • Ako vníma názor pretláčaný v Európskej únii, že národné strany vraj dosiahli svoje limity a ide o starý model politiky
  • Ako hodnotí snahy o centralizáciu a federalizáciu EÚ
  • Prečo sa v EÚ posilňujú krajne pravicové, euroskeptické, národnokonzervatívne strany
  • Ako vníma zahraničnopolitickú situáciu: vývoj vojny na Ukrajine, politiku EÚ voči Ukrajine a s tým spojené protiruské sankcie, novembrové americké prezidentské voľby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter PellegriniRóbert Švec