BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Pre vojenské spravodajské služby nebol ešte taký zlý rok, akým bol rok 2011, myslí si minister obrany Martin Glváč.
Ako povedal dnes novinárom po podaní správy o fungovaní týchto služieb za rok 2011 poslancom parlamentného výboru na kontrolu vojenského spravodajstva, bol by rád, keby sa kauzy z čias ministrovania Ľubomíra Galka vyšetrili a služby by sa v budúcnosti už nezneužívali a používali by sa len na tie činnosti, na ktoré sú určené. Podľa neho v správe je obsiahnutá aj činnosť a pôsobenie Galka na ministerstve.
„Celá existencia a fungovanie tajných služieb je obsiahnuté v správe. Samotný minister neriadil priamo služby, ale vyčítajú sa mu niektoré neefektívne ekonomické záležitosti a účel smerovania služieb,“ povedal Glváč.
Formulácie boli voči exministrovi Galkovi tvrdé
Aj podľa predsedu výboru Martina Fedora (SDKÚ-DS) bol minulý rok pre spravodajské služby netypický a verí, že sa nebude opakovať. „Celá správa bola o roku 2011, formulácie boli niekedy až príliš tvrdé proti bývalému vedeniu spravodajských služieb alebo ministrovi,“ povedal Fedor novinárom. Vojenské obranné spravodajstvo v roku 2011, keď bol ministrom obrany Galko, odpočúvalo viacero novinárov.
Minister obrany Martin Glváč predstavil poslancom NR SR tézy zákona o spravodajských službách. Ako povedal novinárom, ide o systémový balík a čoskoro predloží aj paragrafové znenie. Podľa predsedu parlamentného výboru na kontrolu vojenského spravodajstva Martina Fedora (SDKÚ-DS) po desiatich rokoch sa dostávame k šanci schváliť zákon o všetkých spravodajských službách.
„Budem rád, keď dokážeme na Slovensku vybudovať silnú spravodajskú komunitu, ale na druhej strane musíme posilniť kontrolu. Som zvedavý na paragrafové znenie,“ povedal novinárom.
Filozofia je podľa Martina Fedora dobrá a vyvážená
Filozofia ministra obrany a expertov, ktorí zákon pripravujú, je podľa Fedora dobrá a vyvážená. „Bol som uistený, že zo spravodajských služieb sa nemá stať ďalší represívny orgán štátu, ale majú zostať informačnými službami. Na deväťdesiat percent je paragrafové znenie pripravené, očakávam, že zákon bude čoskoro predložený na rokovanie,“ povedal Fedor.
Opoziční poslanci chcú podľa Fedora aj lepšiu kontrolu spravodajských služieb a používanie informačno-technických prostriedkov (ITP). „Verím, že súčasťou procesu predloženia nového zákona bude aj kontrola používania ITP,“ dodal Fedor.