Pravicoví voliči nie sú podľa Richarda Sulíka jedno stádo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Sulík
Richard Sulík Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Predseda SaS Richard Sulík je rád, že liberáli zostali bokom od pravicových strán, ktoré sa spájajú do Ľudovej platformy.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, nevidí dôvod tri roky pred voľbami spájať sa s inými stranami. „Ľudová platforma, teda pravicové konzervatívne strany, sa dali dokopy a riešia si svoje. My sme liberálna strana, máme naše hodnoty, náš program a máme jasnú víziu, ako ďalej so Slovenskom,“ konštatoval.

Pravicový volič nie je podľa Sulíka jedno stádo, v ktorom sú všetci rovnakí.

„Niekto oceňuje konzervatívny prístup, niekto liberálny, niekto národnostný a tak ďalej. My sme liberálna strana s našimi vlastnými hodnotami, s našim programom,“ uviedol.

Prieskumy netreba preceňovať

SaS
Foto: SITA/Marián Peiger

SaS hovorí, aká je východisková situácia, aké sú trendy a čo musí krajina urobiť, keď chce napredovať.

„Máme jasnú predstavu o tom, čo chceme robiť a týmto oslovíme určitú časť voličov. Pre nich sme dobrou alternatívou. Nemusíme hovoriť, s kým áno a s kým nie. Jediné, čo hovoríme je, že si nevieme predstaviť spoluprácu so Smerom, lebo jednoducho taká vysoká miera neodbornosti a také zásahy podriadené ideológii, ktoré Slovensku vyslovene škodia, miera rozkrádania, na ktorú nie sme zvyknutí, to skrátka pre nás neprichádza do úvahy,“ vyhlásil.

SaS si podľa Sulíka verí, lebo má pre voliča dobrú ponuku. „Musíme ju dlhšie a intenzívnejšie komunikovať, ale vieme si obhájiť všetky naše pozície na odbornej úrovni. To je dôležité. Vieme zrozumiteľne vysvetliť, prečo sme za to a prečo sme proti tomu a musíme sa teraz snažiť, aby sme v najbližšej dobe presvedčili viac voličov,“ konštatoval.

Podľa neho sa to už aj pomaly darí. Zdôraznil, že prieskumy netreba preceňovať, ale trendy už niečo napovedajú. „Trend SaS je stúpajúci. Pekne sme stúpali mesiac čo mesiac od apríla do septembra až na takmer 9 percent. Sme stabilizovaná strana s preferenciami niekde medzi siedmimi – ôsmimi percentami a to je výborná východisková pozícia na to, aby sme teraz pracovali ďalej a komunikovali a vysvetľovali voličom, prečo majú voliť práve nás,“ dodal.

Strana na čele s Kollárom by išla do rizika

Sulík_kollár
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

SaS na čele s Jozefom Kollárom podľa predsedu strany Richarda Sulíka podstupuje väčšie riziko, že skĺzne vo voľbách pod päťpercentnú hranicu vstupu do parlamentu.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, za prvé štyri roky existencie SaS zodpovedá on ako predseda. Za toto obdobie boli výrazné úspechy, sú aj neúspechy, sú aj chyby, aj správne kroky, sú tu ale aj nejaké zásady. „Z toho si môže každý člen spraviť obraz a myslím si, že môžem dnes povedať, že som najväčším garantom, že SaS bude ďalej existovať a že v roku 2016 bude mať dobrý výsledok,“ vyhlásil.

Sulík sa však pýta, čo bude, keď sa v roku 2016 SaS pod vedením Kollára nedostane do parlamentu. „Čo budeme robiť? Keď v roku 2016 skončíme s deviatimi percentami a nie s jedenástimi, tak sa svet nezrúti. Ale keby sme mali skončiť so štyrmi percentami, tak to je to kardinálny rozdiel, ktorý môže znamenať koniec SaS,“ zdôraznil.

Založiť politickú stranu znamená podľa Sulíka beh na dlhú trať. „Jozef Kollár síce sľubuje členom dvojciferný výsledok respektíve dvojciferné preferencie, ale môže nastať aj opak. Čo sa stane, keď pod vedením Jozefa Kollára skĺzneme pod 5 percent v preferenciách, po nejakú dlhšiu dobu, respektíve čo sa stane, keď v roku 2016 pod jeho vedením sa nedostaneme do parlamentu? Čo bude s SaS? SaS nie je krátkodobý projekt,“ povedal s tým, že preto značnú časť peňazí zainvestovali do Liberálneho domu, lebo strana, ktorá je trvalým hráčom na slovenskej politickej scéne, má mať riadne sídlo, za ktoré sa nemusí hanbiť. „To tiež dokumentuje to, že my sme sem neprišli na štyri roky. Keď vymeníme predsedu už po prvých štyroch rokoch a pod mojim vedením SaS i keď nikdy neskĺzla pod 5 percent ani v jednom jedinom prieskume, čo bude s projektom SaS? Aj toto je vec, ktorú si členovia budú musieť uvedomiť pri hlasovaní v marci,“ dodal.

Sulík vylučuje, že by sa SaS po marcových voľbách predsedu strany rozštiepila. „Ja viem zaručiť to, že keď nevyhrám, tak neodídem zo strany,“ zdôraznil. Ak bude predsedom, súpera zo strany vyháňať nebude. „My sme dobrý, funkčný tím. Nemám dôvod začať vytvárať nejaký rozkol v strane, pretože iní sú zlí, lebo si dovolili podporovať môjho protikandidáta. To určite nie. Navyše s Jozefom Kollárom sa mi veľmi dobre spolupracuje. Jozef Kollár mi bol veľmi nápomocný pri formulovaní postoja SaS pri eurovale a pri vyjednávaniach. Dúfam, že keď on neuspeje ako predseda, že neodíde zo strany,“ konštatoval Sulík.

SaS je podľa poslanca Jozefa Kollára izolovaná

SaS je podľa poslanca Jozefa Kollára izolovaná. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, to, že je izolovaná, je názor viacerých ľudí v členskej základni. „Je to na škodu veci. Líder by mal dokázať na politickej scéne hľadať strategických spojencov, s ktorými dokáže dobrý program realizovať. Každá politická strana je personifikovaná v osobe svojho lídra, v osobe svojho predsedu a Richard si dokázal pomerne rýchlo vytvoriť dosť veľa nepriateľov medzi lídrami ostatných politických strán. To nie je dobrý signál,“ povedal

Ľudová platforma musí podľa Kollára najskôr preukázať svoju životaschopnosť. „Zatiaľ je to spojenie trošku na vode. SaS je a vždy bude liberálnou stranou, ktorej hlavnými hodnotami budú osobné a ekonomické slobody, Ale existuje aj prienik hodnôt medzi Ľudovou platformou a SaS-kou hlavne pokiaľ ide o ekonomiku a o názory, ako riešiť verejné financie, zadlženosť Slovenska, deficity, ako vytvárať nové pracovné miesta na Slovensku. Ak prienik hodnôt existuje, tak tu je priestor na strategické spojenectvá,“ povedal kandidát na predsedu liberálov.

Na vyvedenie Slovenska z krízy však podľa Kollára nebude postačovať žiadne memorandum Ľudovej platformy, ktoré Radoslav Procházka podľa neho veľmi trefne označil za epitaf na hrobe pravice. „Na vyvedenie Slovenska z krízy nebude stačiť ani memorandum, ani žiadne vízie do roku 2020, ani do roku 2050, ani nič podobné. Ale v prvom rade musia lídri pravice s pokorou presvedčiť voličov, ktorí ukázali celej pravici v ostatných voľbách vztýčený ukazovák. Pravicové strany jednoznačne sklamali svojich voličov. SDKÚ stratilo 250 tisíc voličov. SaS-ka stratila 150 tisíc voličov. Keď to dáte dokopy, to je 400 tisíc voličov, to je strašne veľa,“ povedal s „K tomu vôbec nie je nutné, aby SaS-ka sa niekde škrabala na dvere a pýtala sa niekam do Ľudovej platformy, to ani nie je mojim osobným cieľom,“tým, že lídri pravicových strán potrebujú dôveryhodným spôsobom dokázať, že vedia spolupracovať. zdôraznil.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef KollárRadoslav ProcházkaRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita