Práva a slobody obyvateľov Hongkongu musia byť chránené. Riešenie politickej krízy v tomto čínskom meste sa dá dosiahnuť iba prostredníctvom dialógu a malo by sa upustiť od násilia.
V piatok to počas návštevy Číny uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová. Po príchode do Pekingu sa stretla s čínskym premiérom Lim Kche-čchiangom. Neskôr absolvuje večeru s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
Merkelová čelí výzve
Nemecká líderka čelí výzve balansovať medzi znepokojením v otázke dodržiavania ľudských práv v Číne a ekonomickými rozhovormi s jedným z najväčších obchodných partnerov Nemecka.
Hongkonská vláda stiahne kontroverzný zákon, ale nebude akceptovať ďalšie požiadavky demonštrantov
Ekonomické vzťahy neuľahčujú Merkelovej uspokojiť výzvy amerického veľvyslanca v Nemecku Richarda Grenella a aktivistov, aby vzniesla námietku voči dodržiavaniu ľudských práv v prípadoch, ako sú čínske správanie sa voči etnickým minoritám v Tibete a provincii Sin-ťiang, kde žije ujgurská menšina, rovnako tak v prípade trojmesačných prodemokratických protestov, ktoré sužujú Hongkong.
Čína vraj ignoruje svoje záväzky
Grenell vo štvrtok uviedol, že Čína „zámerne ignoruje svoje záväzky“ voči Hongkongu a porušovania ľudských práv v provincii Sin-ťiang ukazujú, že politika vládnucej komunistickej strany „stojí proti hodnotám, ktoré si ctí Nemecko„.
Hongkonskí aktivisti v otvorenom liste, publikovanom tento týždeň v nemeckých novinách Bild, tiež varovali Merkelovú pred jednaním s „autoritárskymi a nespravodlivými režimami„.