BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Pralesy pod Suchým vrchom v Národnom parku Veľká Fatra sa dočkali zákonnej ochrany, od 1. februára budú prísne chránené. Stanú sa súčasťou Prírodnej rezervácie Suchý vrch, agentúru SITA informoval projektový manažér občianskeho združenia Prales Marián Jasík.
Ide tak podľa neho o ukončenie niekoľkoročnej snahy o ochranu tohto územia. Účelom vyhlásenia prírodnej rezervácie je zabezpečenie ochrany veľmi cenných prírodných lesov s pestrým drevinovým zložením a štruktúrou pralesu, v ktorých dominuje buk či smrek. Rastie tu aj jedľa, javor horský, jaseň či tis a kosodrevina. Najhrubšie smreky dosahujú priemer 150 centimetrov, obvod 460 centimetrov, pričom najstarší smrek má približne 430 rokov.
Desiatky vzácnych druhov
Počas prieskumov tam zaznamenali 42 druhov lišajníkov, 11 druhov machorastov, 11 druhov húb a 32 taxónov vyšších rastlín, ktoré patria medzi vzácne alebo osobitne chránené druhy. Takisto v lokalite zaznamenali 82 druhov vtákov, z nich 66 druhov tu aj hniezdi. K najvzácnejším patrí murárik červenokrídly. „Rozšírenie Národnej prírodnej rezervácie Suchý vrch o priľahlé oblasti smerom na Ostré brdo a pod Chýšky je chvályhodným počinom na poli ochrany ekosystémov nielen v kontexte Národného parku Veľká Fatra, ale dovolím si povedať, že aj Slovenska,“ uviedol prírodovedec Miroslav Saniga.
Ako dodal, pralesovité lesné ekosystémy v rozšírenej časti rezervácie sú mimoriadne zachovalé a predstavujú najmä do budúcnosti vedecký klenot, a to nielen výlučne pre lesnícke disciplíny. „V tejto národnej prírodnej rezervácii sa zachovala „divočina“ v pravom zmysle slova,“ doplnil pre agentúru SITA.
Pol percenta pralesov
Projekt ochrany, ktorý riešil rozšírenie národnej prírodnej rezervácie Suchý vrch s výmerou 71 hektárov vyhlásenej v roku 1988, bol vypracovaný ešte v roku 2010. Po zdĺhavom pripomienkovaní a sérii rokovaní s vyhlásením rezervácie súhlasil aj rozhodujúci správca pozemkov, štátny podnik Lesy SR.
Vyhlásenie rezervácie podporilo aj ministerstvo životného prostredia a tak v závere minulého roka vydal Okresný úrad v Žiline vyhlášku, ktorou sa vyhlasuje Prírodná rezervácia Suchý vrch na výmere 288,74 hektára. Územie leží v katastri obce Liptovské Revúce.
Po Smrekovici ide o druhý prales, ktorému sa v posledných rokoch podarilo zabezpečiť adekvátnu ochranu. K ochrane pralesov nás zaväzuje okrem iného aj Karpatský dohovor. Podľa výsledkov posledných prieskumov sa na Slovensku zachovalo len približne 10-tisíc hektárov pralesov v 122 lokalitách, čo je menej ako 0,5 percenta slovenských lesov. Z nich nie je ešte prísne chránených viac ako 50 lokalít s celkovou výmerou takmer 2 800 hektárov.
„Veríme, že sa podarí nájsť riešenie zabezpečujúce ochranu všetkých slovenských pralesov. Suchý vrch bol poslednou rezerváciou vyhlásenou úradom životného prostredia, od začiatku tohto roka môže rezervácie vyhlasovať už len vláda. Vzhľadom na to, že prenos kompetencie ešte viac komplikuje aj tak zložitý proces vyhlasovania, predpokladám, že Prírodná rezervácia Suchý vrch zostane ešte dlhé obdobie poslednou vyhlásenou rezerváciou na Slovensku,“ vysvetlil Marián Jasík zo združenia Prales.
Európsky význam
Lokalita v Zelenej doline od Ostrého brda po Chýšky tvorí súčasť územia európskeho významu Veľká Fatra, agentúru SITA informoval hovorca rezortu životného prostredia (MŽP) Maroš Stano. „Slovensko sa v rámci protokolu o trvalo udržateľnom využívaní lesov, ktorý je súčasťou Karpatského dohovoru, zaviazalo ochrániť lesy, ktoré majú charakter pralesov a rozšírenie ochrany tohto územia prispeje k naplneniu tohto cieľa,“ uviedol generálny riaditeľ sekcie ochrany prírody a tvorby krajiny MŽP Rastislav Rybanič.
Projekt ochrany Prírodnej rezervácie Suchý vrch vypracovalo FSC Slovensko v roku 2010 v rámci projektu Ochrana pralesov Slovenska. Spolufinancovaný je z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho spoločenstva, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky prostredníctvom nadácie Ekopolis. Realizáciu projektu podporil aj Svetový fond na ochranu prírody