BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Projekt plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Poľskom napreduje. Spoločnosť Eustream, ktorá má projekt na starosti na slovenskej strane, už začala s výberovým konaním na dodávateľa, ktorý jej dodá kompresorové jednotky s elektrickým pohonom pre projekt vysokotlakového plynovodu Poľsko-Slovensko. Slovenský prepravca plynu má záujem o dve nové identické kompresorové jednotky s výkonom do osem megawattov.
Ako vyplýva z vestníka verejného obstarávania, hodnota zákazky by sa mala pohybovať na úrovni viac ako 13 miliónov eur. Svoj záujem o dodávku kompresorových jednotiek môžu potenciálni dodávatelia prejaviť do 19. júna tohto roku. S víťazom tendra podpíše Eustream zmluvy na obdobie 60 mesiacov, približne do konca roka 2019.
Únia odklepla pre projekt milióny eur
Európska únia definitívne odklepla pre projekt slovensko-poľského plynárenského prepojenia podporu na prípravné štúdie a výkon inžinierskych štúdií vo výške 4,6 milióna eur. Celkovo by malo vypracovanie spomínanej štúdie stáť 9,2 milióna eur. Projekt tak získal maximálnu pomoc z EÚ vo výške 50 percent.
Slovenský Eustream získa z poskytnutej pomoci 2,33 milióna eur a poľská spoločnosť Gaz-System, ktoré koordinuje projekt u našich severných susedov, necelých 2,3 milióna eur.
Slovensko-poľský plynovod spojí slovenskú kompresorovú stanicu vo Veľkých Kapušanoch a poľský plynárenský uzol v Strachocine. Celková dĺžka prepojenia je 164 kilometrov, z toho okolo 106 kilometrov sa nachádza na slovenskom území a 58 kilometrov na poľskom území. Slovenskú stranu by malo vybudovanie plynovodu stáť zhruba 140 miliónov eur.
Plyn by mohol tiecť až do južnej Európy
S reálnou výstavbou by sa malo začať v roku 2018. Plynovod by mal byť uvedený do prevádzky začiatkom roka 2020.
Prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko zabezpečí prepojenie sústavy vysokotlakových plynovodov a podzemných zásobníkov na poľskom území so sústavou tranzitných plynovodov na území Slovenska, čím sa vytvorí možnosť prepravy plynu prakticky až z pobrežia Baltického mora na územie Slovenska a ďalej cez existujúce plynovody až na územie Maďarska a do štátov západnej a južnej Európy.