Poznáme mená 10 kandidátov na sudcov disciplinárneho súdu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poslanci
Poslanci NR SR. Bratislava, 2. december 2010. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Parlament zvolil všetkých desať kandidátov na sudcov disciplinárneho súdu, z ktorých si v dnešnej tajnej voľbe poslanci vyberali.

Evu Behranovú, Milana Mitterpáka a Rastislava Stieranku navrhol Radoslav Procházka (KDH), Dušana Čima a Dašu Kontríkovú zákonodarkyňa Jana Dubovcová z SDKÚ-DS, Martina Dolníka, Janu Henčekovú a Editu Szabovú navrhol poslanec za SaS Milan Laurenčík. Alexander Slafkovský z SDKÚ-DS nominoval Jána Chmelu a Marek Staroň bol kandidátom Miroslava Beblavého z SDKÚ-DS.

Na siedmej schôdzi volil parlament 12 kandidátov na miesta šiestich sudcov disciplinárneho súdu, ktorým sa v októbri skončilo trojročné funkčné obdobie. Zvolili vtedy iba jedného kandidáta. Spolu s dnešnou voľbou teda národná rada odobrila 11 nominantov, voľba jedného ich ešte čaká. Ide o kandidátov, ktorých navrhuje Súdnej rade parlament.

FAIR-PLAY: MS SR bude musieť poskytnúť rozsudky z čias Harabina

Ministerstvo spravodlivosti SR pod vedením Štefana Harabina porušilo zákon, keď neposkytlo informácie Aliancii Fair-play. Verdikt dnes vyhlásil senát Krajského súdu v Bratislave.

Aliancia Fair-play žiadala na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám zverejnenie rozhodnutí v sporoch, ktorých účastníkom bol rezort spravodlivosti v čase od 1. januára 2008 do 30. júna 2008. Ministerstvo rozhodnutie nezverejniť rozhodnutia zdôvodnilo tým, že v čase podania žiadosti požadovanými informáciami nedisponovalo. Podľa Krajského súdu v Bratislave však rezortu ako jednej zo strán v sporoch boli doručované všetky rozhodnutia. „Preto je súd toho názoru, že svojím rozhodnutím (ministerstvo – pozn. red.) nepostupovalo v súlade so zákonom,“ uviedla sudkyňa pri zdôvodňovaní dnešného rozhodnutia.

Súd nemal podľa Aliancie Fair-play inú zákonnú možnosť, ako rozhodnúť, že ministerstvo spravodlivosti v roku 2008 porušilo zákon, keď im nesprístupnilo informácie. „Rozsudky, ktoré si Aliancia žiadala, môžu byť pre verejnosť dôležité, pretože hovoria aj o prípadoch, keď ministerstvo konalo v rozpore so zákonom. Môžu byť tiež spojené s finančnými plneniami, ktorými štát prichádza o nemalé peniaze, preto považujeme za potrebné, aby takéto rozsudky ministerstvo nezatajovalo,“ uviedla v reakcii Aliancia Fair-play podľa ktorej po dnešnom rozhodnutí súdu bude musieť ministerstvo spravodlivosti požadované informácie poskytnúť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander SlafkovskýJana DubovcováMilan LaurenčíkRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie Aliancia Fair-play