KYJEV 3. septembra (WEBNOVINY) – Separatistickí povstalci na východe Ukrajiny môžu poškodiť infraštruktúru slúžiacu na tranzit ruského plynu a ohroziť tak jeho dodávky do zvyšku Európy.
—-> TU.
V stredajšom vyhlásení to uviedla Rada pre národnú bezpečnosť a obranu Ukrajiny, zatiaľ čo premiér Arsenij Jaceňuk avizoval nákup 10 miliárd kubických metrov plynu zo Slovenska a ďalších piatich miliárd z Maďarska a Poľska po tom, ako Rusko v júli pozastavilo vývoz na Ukrajinu v súvislosti s cenovým sporom.
Teroristi sú hrozbou pre dodávky plynu
Cez ukrajinské územie vrátane oblastí kontrolovaných separatistami prechádza polovica dodávok pre ostatné krajiny Európy.
„Ruskí žoldnieri začali akcie, ktoré môžu viesť k zničeniu tranzitnej plynovodnej sústavy na prechodne okupovanom území. To môže predstavovať hrozbu pre dodávky plynu do Európy,“ uviedol poradný orgán ukrajinského prezidenta. „Ruskí banditi a teroristi úmyselne ničia energetický systém Ukrajiny s vedomím, že obnova bude stáť miliardy,“ povedal v stredu Jaceňuk, pričom opäť použil výrazy pripisujúce vinu východnému susedovi.
Na východe Ukrajiny zabili fotografa RIA Novosti
Prezident Obama obvinil Rusko z bezočivého útoku na Ukrajinu
Na strane proruských separatistov padli dvaja Česi
Putin a Porošenko sa dohodli na trvalom prímerí v Donbase
Rusi zvyšujú napätie, začnú veľké cvičenie jadrových síl
Fico a Jaceňuk spustili reverzný tok plynu na Ukrajinu
Ak boje na Ukrajine neskončia, Kyjev požiada opäť o peniaze
Rusko počas vládnej schôdze prenášanej televíziou dokonca označil za „teroristický a agresorský štát“, ktorý „ponesie zodpovednosť na základe medzinárodného práva“.
Vyjadril sa tak iba niekoľko hodín po telefonáte ukrajinského prezidenta Petra Porošenka s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom o krokoch k dosiahnutiu prímeria na východe Ukrajiny.
Separatisti zničili uhoľné bane
Podľa Porošenkovej kancelárie je výsledkom rozhovoru „dohoda o trvalom prímerí v Donbase“, Putinov hovorca však vzápätí potvrdil, že Rusko sa naďalej nepovažuje za stranu konfliktu.
Jaceňuk v stredu obvinil protivníkov taktiež z „bombardovania hlavných uhoľných baní“ na Ukrajine, čo musí Kyjev riešiť dovozom jedného milióna ton uhlia z Juhoafrickej republiky. Počas vládnej schôdze taktiež potvrdil záujem o začlenenie Ukrajiny do NATO.