Ministerstvo dopravy a výstavby je v pracovnej skupine, ktorá aktuálne pripravuje legislatívne aj technické podmienky pre strávenie povinnej karantény v hotelových a ubytovacích zariadeniach. Spolu s rezortmi zdravotníctva, vnútra a zahraničných vecí pripravuje návrh na fungovanie povinnej štátnej karantény.
Viac o téme: Koronavírus
Návrh bude ešte predmetom rokovania a jeho schválenie bude posudzovať pandemická komisia a vláda. Rezort dopravy však považuje túto možnosť, inšpirovanú zahraničím, za rýchlo zrealizovateľnú.
Pomoc aj pre zatvorené hotely
„Keďže stále nefunguje elektronická aplikácia na prihlásenie sa do povinnej karantény, diskutujeme s našimi hoteliermi aj s ostatnými dotknutými rezortmi o zriadení povinnej karantény v ich zariadeniach. Myslíme si, že v hoteloch budeme vedieť vytvoriť prijateľnejšie podmienky, ako to bolo pri povinnej karanténe v prvej vlne. Zároveň tým pomôžeme aj hotelom, ktoré musia byť od Vianoc zatvorené,” vysvetlila štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková s tým, že všetky podmienky, ako aj detaily povinnej karantény budú ešte predmetom rokovaní s epidemiológmi a vlády.
Inšpiráciou by mohla byť Veľká Británia
Karanténa by slúžila podľa Kataríny Brunckovej obdobným spôsobom ako napríklad vo Veľkej Británii, kde si občania po návrate zaplatia dvojtýždňový pobyt v hotelovom zariadení. Ide o efektívny spôsob ako zabrániť prípadnému zavlečeniu mutácií koronavírusu zo zahraničia. Akým spôsobom bude financovaná povinná karanténa, je taktiež ešte predmetom rokovaní.
Koronavírus: Epidemická situácia na Slovensku sa naďalej zlepšuje, AstraZeneca mohla v testoch vakcíny použiť neaktuálne informácie (online)
„Nám by v tejto situácii pomohla akákoľvek možnosť ubytovať hostí. Mnohí hotelieri ponúkli svoje zariadenia ešte na jeseň na strávenie dobrovoľnej karantény, a tak vieme, že splniť podmienky karanténneho ubytovania a stravovania dokážeme zabezpečiť v relatívne krátkom čase,” reagoval generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií SR Marek Harbuľák.