Postrek proti komárom bude v najviac postihnutých lokalitách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Komáre
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) – Mesto Bratislava nebude robiť celomestský postrek proti komárom, zamerajú sa iba na lokality, kde je komárov v súčasnosti najviac.

Postreky budú teda robiť pri Dunaji v mestských častiach Jarovce, Rusovce, Čunovo a v Karlovej Vsi – pri Karloveskom ramene.

Komáre budú postrekovať aj pri rieke Morava, teda v Devíne a Devínskej Novej Vsi. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.

So začiatkom postreku však podľa Andrassyho ešte čakajú, na víkend totiž meteorológovia hlásia dážď, ktorý by zrušil účinok postreku. Začnú s ním preto najskôr v pondelok. Komáre bude postrekovať spoločnosť vysúťažená mestom. Za postreky lokalít s najväčším výskytom komárom mesto zaplatí približne 50-tisíc eur. Celoplošný postrek komárov dnes odmietol starosta bratislavskej Rače Peter Pilinský.

„Som presvedčený, že táto forma nie je taká účinná, ako sa propaguje, nehovoriac o tom, že takmer každý rok prichádza jej aplikovanie neskoro,“ vysvetlil starosta Pilinský v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla jeho hovorkyňa Eva Miklánková. Mesto chce podľa Miklánkovej komáre postrekovať látkou Kontakt, z ekologického hľadiska sú podľa starostu prijateľnejšie aj efektívnejšie larvicídne opatrenia.

Postrekovanie je finančne náročné

Račiansky starosta Pilinský celoplošný postrek komárov v mestskej časti odmietol po tom, ako v piatok doobeda dostal list z bratislavského magistrátu so žiadosťou o spoluprácu mestských častí na celoplošnom postreku v Bratislave. „Pesticídy a konkrétne cypermethrin (účinná látka v Kontakte) sú veľmi nebezpečné chemikálie a pri celoplošnom postreku sa nimi zamoruje prostredie, v ktorom vyrastajú aj naše deti,“ vysvetlil odmietnutie postreku Pilinský.

Jedinú výhodu pesticídnych postrekov vidí v tom, že sú organizačne menej náročné. Pesticídne postrekovanie je podľa neho aj finančne náročné, keďže pesticídy sú drahé, musia sa aplikovať opakovane a ak je výskyt komárov kalamitný, postrekujú ich aj letecky.

Postrek proti komárom
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Starosta Rače uprednostňuje iné opatrenia

Ako informovala Miklánková, podľa listu z bratislavského magistrátu by sa mala Rača na celoplošnom postreku spolupodieľať sumou 6 360 eur, ktoré by pokryli 800 hektárov územia Rače. Ako ďalej uviedla, celková suma za postrek v celej Bratislave by mala byť 200-tisíc eur.

Starosta Pilinský si však myslí, že do popredia by sa mali aj u nás dostávať najmä biologické formy boja proti komárom.

Ekologickejšie i efektívnejšie sú podľa neho larvicídne opatrenia. „Medzi takéto metódy napríklad patrí aplikácia mikrobiálnych prípravkov na larvy komárov na ich liahniskách, pričom ostatný vodný hmyz nie je aplikáciou nijakým spôsobom ohrozený alebo aplikácia syntetického hormónu neotenín, ktorý je lokálne aplikovaný na liahniská komárov v období ich larválneho štádia a aplikáciou účinnej látky sa zastaví. Tento hormón nemá žiadne negatívne účinky a môže byť dokonca aplikovaný aj v oblastiach, ktoré slúžia ako zdroje pitnej vody,“ povedal Pilinský. Podľa neho takýmto spôsobom bojujú proti komárom napríklad v Rakúsku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír AndrassyPeter Pilinský