BRATISLAVA 27. januára (WebNoviny.sk) – Sedemdesiatedruhé výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau nie je len príležitosťou pripomenúť si a uctiť si obete holokaustu, ale je predovšetkým výzvou k odmietnutiu pokusov o bagatelizáciu či otvorenú dezinterpretáciu tejto historickej tragédie, a zároveň k odmietnutiu ľahostajných či nevšímavých postojov voči nim.
Myslí si to splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky, ktorý vyzýva k zintenzívneniu zápasu proti všetkým formám a prejavom intolerancie, rasizmu, xenofóbie či antisemitizmu v spoločnosti v duchu európskych hodnôt demokracie, mieru, slobody a rovnosti, vzájomného rešpektu, solidarity a spravodlivosti. Ako agentúru SITA informoval úrad splnomocnenca, tragické posolstvo tejto „čiernej kapitoly histórie Európy“ je stále aktuálne.
Preživší si uctili pamiatku zavraždených v tábore Auschwitz
Počas druhej svetovej vojny bolo systematicky zadržaných a zlikvidovaných šesť miliónov Židov. Nacisti vraždili aj Sintov a Rómov, politických väzňov, homosexuálov, ľudí so znevýhodnením, Svedkov Jehovových či sovietskych vojnových zajatcov. Na základe rozhodnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov z roku 2005 si 27. január pripomíname ako Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Práve v tento januárový deň bol v roku 1945 oslobodený nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor v Osvienčime.
Počas vojny nacisti zavraždili asi 70-tisíc Židov zo Slovenska, väčšinu v nacistických vyhladzovacích táboroch alebo na tzv. pochodoch smrti, teda pri násilnej evakuácii táborov krátko pred koncom vojny. V koncentračnom tábore Osvienčim, ktorého oslobodenie si svet pripomína 27. januára ako Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, zahynuli aj desaťtisíce ľudí zo Slovenska.