Posledné nepokoje v Jemene si vyžiadali troch mŕtvych

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA/AP

SANÁ 26. februára (WEBNOVINY/AFP) – Jemenská polícia zabila troch ľudí počas demonštrácií tisícov obyvateľov v uliciach jemenských miest, ktoré sa začali po pravidelných piatkových modlitbách. Demonštranti rovnako ako v predošlé dni požadovali odstúpenie dlhoročného prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.

Piatkové strety medzi políciou a demonštrantami pokračovali aj v noci na juhu krajiny, kde počas nich prišli o život traja ľudia a ďalších 40 utrpelo zranenia, informovali tamojší zdravotníci. Najhoršie zrážky sa odohrali v prístavnom meste Aden – tisíce nespokojných obyvateľov tu stálo proti bezpečnostným silám, ktoré na ich rozohnanie používali ostrú muníciu, uviedol zdroj z miestnej nemocnice.

Podľa očitých svedkov udalostí príslušníci bezpečnosti strieľali na ľudí, ktorí posediačky protestovali pred hotelom na hlavnej ulici vo štvrti Maalla. Ich hlavnou požiadavkou bolo odstúpenie Sáliha, ktorý sa v krajine drží pri moci 32 rokov. Vo ďalšej adenskej štvrti Crater sa stovky demonštrantov pokúsili zaútočiť na policajnú stanicu a zablokovať cesty zapálenými pneumatikami.

Na námestie, na ktorom sa nachádza veliteľstvo bezpečnosti a niekoľko konzulátov, demonštrantov polícia nevpustila. Proti tisícom protestujúcich pochodujúcich smerom na námestie al-Arúb vo štvrti Chor Maksár polícia použila slzotvorný plyn a ostrú muníciu. O život prišiel 17-ročný Muhammad Ahmed Sálih, ktorý strelným poraneniam podľahol v miestnej nemocnici, uviedol pre tlačovú agentúru AFP jeden zo zdravotníkov. Identita dvoch ďalších obetí zatiaľ nie je známa.

Tisíce zväčša mladých ľudí už niekoľko dní vyzývajú Sáliha, aby nasledoval príklad egyptského prezidenta Husního Mubaraka a odstúpil. Jemenčania inšpirovaní protivládnymi protestmi v Egypte a v Tunisku žiadajú uskutočnenie ekonomických reforiem a skoncovanie s rozsiahlou korupciou. Nespokojní sú tiež so zlými životnými podmienkami v krajine, s rastúcou chudobou či nedostatkom politickej slobody.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať