Od nedávneho stretnutia predstaviteľov Za ľudí v Piešťanoch sa neobjavili náznaky riešenia krízovej situácie v strane. Šéfka poslaneckého klubu Jana Žitňanská hovorí, že „situácia je stále rovnaká“.
Frakcia ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej žiada zvolanie mimoriadneho snemu, s ktorým zatiaľ predsedníčka strany a vicepremiérka Veronika Remišová nesúhlasí. Nateraz nie je zrejmé, aký postup zvolí Kolíkovej skupina, ak Remišová neustúpi.
Za Kolíkovou stojí päť poslancov z desaťčlenného klubu. V prípade, že oznámia odchod zo strany, klub Za ľudí by sa rozpadol.
Kolíková pripustila aj odchod zo strany Za ľudí, v rokovaniach totiž nenastal posun
Momentálne to nevyzerá tak, že by šéf OĽaNO Igor Matovič pristúpil v koalícii na osobitnú dohodu s Kolíkovej frakciou. Dôvodom sú problematické vzťahy Matoviča s Kolíkovou, čo jej dal najavo pri jej nedávnom odvolávaní v parlamente.
Navyše, nedá sa očakávať, že by odídenci zo Za ľudí prestali podporovať vládny program. Koalícia by sa mohla o nich opierať aj neformálne.
Klub v rukách frakcie?
Remišovej situácia by sa však mohla skomplikovať, ak by nemala pod kontrolou poslanecký klub a ovládla by ho frakcia Kolíkovej. Stalo by sa tak po odstúpení Michala Luciaka z postu štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti, ktorý by sa vrátil do parlamentu. O poslanecký mandát by prišla jeho náhradníčka Viera Leščáková, ktorá má blízko k Remišovej.
Ministerka Kolíková o takomto postupe minulý týždeň povedala, že je možný. Samotný Luciak Webnovinám neodpovedal, či zvažuje návrat do poslaneckej lavice.
Následne by o kreslo šéfky klubu Za ľudí mohla prísť Žitňanská, ktorá sa spolu s ďalším poslancom Jurajom Šeligom nachádza v priestore medzi Remišovej a Kolíkovej krídlom.
Žitňanská sa k svojmu prípadnému odvolaniu nechcela vyjadriť. „Zatiaľ to nechcem komentovať. Zatiaľ som žiadnu takúto oficiálnu informáciu nepočula,“ povedala portálu SITA.sk.
Remišová vidí mocenské hry v strane, jej odporcovia hovoria o vyhnívaní problémov
Leščáková hovorí o samovražednom útoku
Poslankyňa Leščáková pred pár dňami na sociálnej sieti uviedla, že strana Za ľudí mala začiatkom roka preferencie 6 percent a po nepochopiteľnom samovražednom útoku kolegov na vlastnú stranu sa podpora prepadla, čo strane výrazne poškodilo. Nesúhlasila s argumentáciou v médiách, že sa za konanie predčasného snemu vyjadrili aj krajské organizácie.
„Z viacerých krajských organizácií sme dostali informácie a sťažnosti na to, akým spôsobom sa marila diskusia členov, ako sa obchádzali pravidlá a ako sa ohýbali stanovy. Začínam nadobúdať dojem, že skupina okolo Márie Kolíkovej sleduje skôr osobné záujmy a ambície, ktoré sa snaží presadiť za každú cenu,“ napísala Leščáková.
Spomenula tiež snahu silovo odvolávať predsedníčku klubu Žitňanskú, ktorá sa do konfliktu vôbec nezapájala.
Vzdialené barikády
Poslankyňa Žitňanská pripomína pôvodný návrh, ktorý presadzovala spolu so Šeligom, aby si všetko vydiskutovali v rámci strany a neobťažovali s tým ľudí. Jednou z možností bolo dospieť k dohode na sneme, ale zjavne bol tento scenár podľa Žitňanskej pre niektorých asi neakceptovateľný.
„Takže sa to začalo pertraktovať v médiách. Aký bude ďalší vývoj sa dá ťažko povedať, lebo sa mi zdá, že barikády sú už od seba značne vzdialené a nijako sa to neupokojuje. Našou úprimnou snahou bolo, aby sme sa ako zrelí politici dohodli, ak nám ide o záchranu strany. Speje to k tomu, že jedna strana bude víťazom a druhá porazeným, a to znamená koniec strany. A je mi to ľúto,“ zhodnotila Žitňanská.
Situácia v strane Za ľudí je podľa Kolíkovej mimoriadne vážna, Remišová sa cíti ako v materskej škole
Prípadné odchody členov strany bude rešpektovať, lebo každý je slobodný. Nevie, či by sa po možnom rozpade klubu prepisovala koaličná zmluva alebo by sa prijala nejaká dohoda o podpore vládnej koalície. „Ťažko odhadnúť reakciu koaličných partnerov a či niektorí, ktorí odídu z klubu, sa nebudú chcieť vymedziť voči koalícii,“ dodala šéfka klubu Za ľudí.
Kolíková v ohrození
Ako poznačí koalíciu rozklad Za ľudí je podľa politologičky Dariny Malovej ťažké predpovedať vzhľadom na to, že „zákulisná vojna naberá na obrátkach“. Do hry podľa nej vstúpia aj personálne animozity.
„Vidím to tak, že tlaky na odchod pani Kolíkovej z postu ministerky budú zrejme veľmi silné. Nezávisí to tak ani od postojov pani Remišovej, ale v zásade od postojov lídrov Sme rodina a OĽaNO. Boris Kollár a Igor Matovič už dávno dávajú najavo, že im pani Kolíková celkom nesadla v súvislosti s výkonom spravodlivosti ako takej a aj nedávnou vládnou krízou,“ zhodnotila.
Podľa politologičky do bojov v parlamente sa bude snažiť vstúpiť aj opozícia, ktorá má „Kolíkovú obrazne povedané v zuboch“. Pozícia vicepremiérky Remišovej by nemala byť v ohrození. Aj keď mal Matovič podľa Malovej pochybnosti o Remišovej, tak sa o nej vyjadroval „jemnou formou“ na rozdiel od Kolíkovej.
Riešením je spojenie s inými stranami
Z hľadiska perspektívy má strana Za ľudí podľa politologičky dlhodobý problém. Ten sa začal odchodom zakladateľa strany Andreja Kisku, keď neprejavil záujem pokračovať v parlamentnej politike. „Domnievam sa, že z tých líderiek ani jedna nemá dostatočný výtlak alebo podporu v spoločnosti,“ usúdila Malová.
Dlhodobé riešenie vidí v spojení s inými stranami. Nemusia to byť strany súčasnej koalície, ale môžu to byť mimoparlamentné strany. „Z dlhodobého hľadiska strana speje k zániku a pre líderky tejto strany Veroniku Remišovú a Máriu Kolíkovú je to otázka toho, s kým sa spoja,“ dodala Malová.