Poslancom môže klesnúť plat až o 15 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NRSR_parlament
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Poslancom môže klesnúť plat až o 15 percent. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu skupiny koaličných poslancov, ktorý predložili k návrhu novely o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Kým v pôvodnej novele sa navrhovalo, aby poslanci mali menej o tzv. Ficov odvod vo výške dvojnásobku deficitu, podľa pozmeňujúceho návrhu by sa v prípade deficitu nižšieho ako tri percentá HDP platy nekrátili, pri vyššom deficite by bolo krátenie odstupňované, maximálne však o 15 percent. Ako vysvetlil Miroslav Beblavý z SDKÚ-DS, konkrétne pri deficite medzi tromi až piatimi percentami HDP prídu zákonodarcovia o päť percent platu, pri deficite od piatich do siedmich percent o desať a pri deficite nad sedem percent o 15 percent z platu.

Koalícia navrhuje urobiť v novele aj ďalšie zmeny

Poslanci koalície plánujú zrušiť trinásty a štrnásty plat pre predsedov samosprávnych krajov, obmedziť maximálnu výšku odmien politickým funkcionárom v štátnej službe na 20 percent z ich ročného príjmu a upraviť odstupné pre verejné pozície v súlade so zákonníkom práce. Parlament by mal podľa návrhu znižovať aj paušálne náhrady pre poslancov, znížia sa náklady na asistenta poslanca a nájom poslaneckej kancelárie zo súčasných 2 500 eur na 2025 eur.

Zákonodarcovia budú dnes o koaličnej novele rozhodovať definitívne

„Miera nesúhlasu pri tomto návrhu je najnižšia,“ je presvedčený predseda parlamentu a SaS Richard Sulík, ktorý novelu uvádza. Ako pripomenul, pri dobrom vývoji ekonomiky môžu byť platy poslancov aj vyššie ako je to v terajšom zmrazenom stave. Zdôraznil, že zmrazenie poslaneckých platov pred dvoma rokmi on osobne považuje za veľkú chybu. „Toto riešenie nikam nevedie, len roztvára nožnice medzi tým, na čo majú poslanci nárok a medzi tým, čo dostávajú,“ vyhlásil. Ako podotkol, novela okrem iného rieši aj poskytovanie ubytovania pre mimobratislavských poslancov. Upozornil totiž, že v súčasnosti neexistuje zákonný nárok na to, aby národná rada ubytovanie preplácala. „Národná rada SR to síce robí, ale nie je to zákonom upravené,“ poznamenal.

V rozprave k novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov budú poslanci pokračovať popoludní po pravidelnej štvrtkovej Hodine otázok. Predpoludním si predsedovia poslaneckých klubov vyžiadali polhodinovú prestávku pred tajnou voľbou generálneho prokurátora.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav BeblavýRichard Sulík
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky