BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) – Vzťahy medzi obchodnými reťazcami a ich dodávateľmi od augusta nebude regulovať zákon. Koaliční poslanci Národnej rady SR v stredu zrušili zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorý počas minulého volebného obdobia presadila vláda predsedu Smeru-SD Roberta Fica.
Pôvodne bolo zrušenie zákona naplánované už na marcovej schôdzi, pre nevôľu niektorých poslancov za KDH sa však hlasovanie odložilo, dnes však za zrušenie zahlasovali trinásti zo štrnástich poslancov v poslaneckom klube kresťanských demokratov.
„Zrušenie tohto zákona nepodporím,“ povedal v marci poslanec za KDH Peter Muránsky s tým, že neprimerané podmienky medzi dodávateľmi a obchodnými reťazcami existujú a treba ich regulovať. Pred ním v rozprave obhajoval potrebu regulácie obchodných reťazcov jeho stranícky kolega Marián Radošovský. Obchodné reťazce podľa neho cenovými akciami „vymyli slovenským spotrebiteľom mozgy“. Zrušenie zákona však zrejme poteší šéfa Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR Pavla Konštiaka. „Tento zákon spôsobil zníženie predajnosti slovenských výrobkov,“ tvrdí Konštiak.
Vláda na návrh rezortu hospodárstva schválila zrušenie zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch v januári tohto roka. Zrušením zákona by sa mali podľa ministerstva hospodárstva znížiť bariéry podnikania v oblasti dodávok potravín, čím sa zlepší podnikateľské prostredie a zníži regulačné zaťaženie.
Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory súčasný zákon nemal v plnom rozsahu vlastne ani kedy platiť, pretože nová vláda ešte pred uplynutím prechodného obdobia, ktoré získal obchod na zosúladenie zmlúv s dodávateľmi, zahrnula jeho zrušenie do svojho programu. „Preto nechápem, ako môže niekto tvrdiť, že zákon je zlý a neúčinný, keď pre to nemá žiadne konkrétne analýzy, alebo výsledky kontrol,“ konštatoval pred zrušením zákona podpredseda komory pre potravinárstvo a obchod Dušan Janíček.
Obchodný vestník po novom len v elektronickej podobe
Využívanie Obchodného vestníka by malo byť výrazne jednoduchšie. Poslanci Národnej rady SR dnes schválili návrh zákona o Obchodnom vestníku predloženého ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou. Podľa návrhu by sa mal vestník vydávať len v elektronickej podobe bezplatne s jednoduchším spôsobom vyhľadávania údajov v ňom. Po podpise prezidentom Ivanom Gašparovičom by zmeny mali byť účinné od 1. júla.
Zverejňovanie Obchodného vestníka, ako aj komunikácia s jeho vydavateľom budú po novom výlučne elektronické. Subjekty, ktorých sa takéto zverejňovanie týka, nebudú musieť vypisovať a posielať potrebné údaje do Obchodného vestníka, len sa zaregistrujú na portáli vestníka a potrebné údaje pošlú prostredníctvom elektronických formulárov. Tie nájdu na webstránke ministerstva spravodlivosti. Výnimkou sú povinne zverejňované zmluvy napríklad v prípade obcí, ktoré naďalej bude možné doručiť do Obchodného vestníka aj v listinnej podobe.
Výška nákladov spojených so zverejňovaním údajov v Obchodnom vestníku zostáva zachovaná. Sadzobník správnych poplatkov však už nebude upravovať nariadenie vlády o Obchodnom vestníku. Sadzobník bude súčasťou zákona o správnych poplatkoch, ktorý nadobudne účinnosť spolu so zákonom o Obchodnom vestníku. Od poplatku budú aj naďalej oslobodené údaje zverejňované v Obchodnom vestníku registrovými úradmi, konkurznými správcami, súdnymi exekútormi, dražobníkmi, Národnou bankou Slovenska.
Administratívne menej náročné by malo byť po novom aj zlúčenie, splynutie a rozdelenie akciových spoločností. Vyplýva to z dnes schváleného návrhu novely Obchodného zákonníka, ktorý pochádza tiež z dielne ministerstva spravodlivosti. Novela napríklad zjednodušuje požiadavky týkajúce sa vypracovania a predloženia písomnej správy štatutárneho orgánu o procese fúzie alebo rozdelenia akciovej spoločnosti. Zjednodušiť sa majú informačné povinnosti spoločností, ktoré sa podieľajú na fúzii alebo rozdelení, a to možnosťou uverejniť dokumenty na internetovej stránke spoločnosti. Ľahší má byť aj výkon práva akcionára vyžiadať si kópie dokumentov alebo ich častí.
Z dielne ministerstva spravodlivosti pochádza aj návrh novely zákona o prokuratúre, ktorý dominoval dnešnému rokovaciemu dňu. Poslanci o ňom diskutovali päť hodín, hlasovať o norme budú vo štvrtok. Dôvodom odkladu je rozsiahly pozmeňujúci návrh Róberta Madeja (Smer-SD), ktorý dočítal len hodinu pred hlasovaním.
Ako Žitňanská podčiarkla, nemá informácie o tom, že by sa zmenila podpora celej koalície pre jej novelu a to napriek dnešnému kritickému vystúpeniu poslanca za KDH Petra Muránskeho. „Nemám žiaden signál o tom, že by sa niečo zmenilo na dohode na finálnom znení tohto zákona,“ podotkla.