BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) – Rozprava k návrhu zákona o registrovanom partnerstve, ktorý do parlamentu predložili poslanci za SaS, trvala približne desať hodín.
Zákonodarcovia právnej norme, ktorá upravuje partnerstvá osôb rovnakého pohlavia, venovali v rozprave dvojnásobok času ako Zákonníku práce.
Od pondelka rána do dnešného večera dominovali národnej rade témy liberálov, keďže dva dni poslanci diskutovali o dvoch návrhoch SaS, okrem registrovaných partnerstiev aj o novele zákona o zdravotnej starostlivosti.
Diskriminovaná menšina
Do debaty k registrovaným partnerstvám sa zapájali najmä poslanci za OĽaNO a KDH. Návrh čelil veľkej kritike vedenej skôr v ideologickom duchu, liberálom v nej zo strany oponentov chýbal argumentačný základ.
Homosexuálne vzťahy sú podľa poslanca za KDH Mariána Kvasničku v rozpore s prirodzeným morálnym zákonom, predseda poslaneckého klubu kresťanských demokratov Pavol Hrušovský zákon označil za šialený legislatívny pokus o nabúranie celého právneho systému SR.
„Nezavádzajme tu novodobé maniere, čo tu na Slovensku nikdy nebolo zaužívané celé stáročia,“ poznamenal Štefan Kuffa z OĽaNO. Droba plénu pripomenul, že vyspelosť demokracie sa meria prístupom k menšinám.„Žiadna menšina nemôže byť odsúvaná a diskriminovaná,“ konštatoval Peter Pollák (OĽaNO), ktorý sa ako Róm označil za príslušníka najväčšej menšiny na Slovensku.
Pravidlá rovnaké pre všetkých
Registrovaní partneri majú byť podľa návrhu SaS pred zákonom ako navzájom blízke osoby, a to nielen z hľadiska občianskeho práva, ale aj trestného, budú môcť napríklad odoprieť výpoveď v neprospech registrovaného partnera.
Ak by došlo medzi partnermi k týraniu, bude to konanie spáchané na blízkej osobe. Registrované partnerstvo sa má ako rodinný stav uvádzať do dokumentov. Partneri budú mať voči sebe vyživovaciu povinnosť, budú sa môcť zastupovať v bežných veciach.
Registrovaní partneri by mali mať nárok na vdovecké a vdovské po smrti partnera a tiež majú mať nárok na plnenia z úrazového poistenia. Registrované partnerstvo má vznikať na matrike, kde by sa zapísalo v knihe registrovaných partnerstiev.
Poslanci budú o zákone hlasovať budúci utorok.
Poslanci ukončili deň prerokovaním priestupkových noviel
Prerokovaním dvoch noviel o priestupkoch ukončili poslanci desiaty deň 8. schôdze národnej rady. OĽaNO chce v priestupkovej novele predĺžiť pokoj z noci aj na nedele a štátne sviatky.
Navrhujú, aby sa režim pokoja týkal nielen nočného času medzi 22:00 a 6:00, ale aj dní štátneho sviatku a dní pracovného pokoja.
Pokoj podľa obyčajných „neznamená vylúčenie alebo obmedzenie pracovnej alebo voľnočasovej aktivity počas týchto dní, pokiaľ nie sú zakázané osobitnými predpismi.“
Znamená však vylúčenie alebo obmedzenie takých aktivít, ktoré by druhé osoby mohli považovať za neúnosné pre svoj pokojný odpočinok počas zákonom vymedzených dní, respektíve časových intervalov týchto dní.
Rozsah takýchto aktivít by mal byť predmetom úpravy všeobecne záväzného nariadenia obce.
Podľa poslancov OĽaNO každý má právo na odpočinok a na rešpektovanie určitého pokoja, počas ktorého sa človek dokáže fyzicky i psychicky zregenerovať, aby mohol aj naďalej fungovať ako ľudská bytosť a plnohodnotný člen spoločnosti.
„Návrh zákona je zároveň formulovaný aj s prihliadnutím na pretrvávajúce požiadavky mnohých občanov, ktorí sa dožadujú pokojného odpočinku aspoň v dňoch, ktoré sú štátnymi sviatkami alebo sviatkami a nechcú byť obťažovaní osobami, ktoré neraz práve tieto dni využívajú na rôzne aktivity prekračujúce nielen limity slušnosti a verejného poriadku, ale často aj limity stanovené predpismi na ochranu verejného zdravia pre hluk a vibrácie,“ zdôvodnili svoj návrh obyčajní.
Zmenu zákona o priestupkoch inicioval aj mandátový a imunitný výbor, právna norma formálne reaguje na zrušenie poslaneckej imunity.