Poslanci si neschválili väčšie právomoci pri kontrolách NKÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NKÚ
Najvyšší kontrolný úrad SR. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Parlament neschválil väčšie právomoci pre poslancov parlamentu v súvislosti s kontrolami Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), čo navrhovala v novele zákona o NKÚ poslankyňa za KDH Monika Gibalová.

V súčasnosti NKÚ vykonáva kontrolu pre potreby národnej rady vtedy, ak takéto uznesenie v pléne podporila nadpolovičná väčšina poslancov. Poslankyňa za KDH presadzovala, aby na iniciovanie kontroly NKÚ vo verejnej inštitúcii stačilo 30 hlasov poslancov, teda jedna pätina parlamentu.

Návrh Gibalová koncipovala na základe inštitútu, ktorý dáva zákonodarcom právo obrátiť sa s podnetom na Ústavný súd SR. Ústavný súd začne konanie, ak návrh podá najmenej pätina poslancov Národnej rady SR, teda ak ho podpíše minimálne 30 zákonodarcov. Chcela tak zrovnoprávniť oba typy podaní.

Existujúca právna úprava predstavuje podľa Gibalovej neprimerané obmedzenie. „Zníženie kvóra, ktorého dosiahnutie je podmienkou pre vykonanie kontroly úradom, malo umožniť v konkrétnom prípade zvýšenie operatívnosti a uľahčiť uplatnenie práva poslancov iniciovať vykonanie kontroly úradom nezávisle od jestvujúceho rozdelenia moci v tom-ktorom volebnom období,“ argumentovala Gibalová.

Druhá časová opona v televíziách nebude

Televízor
Foto: Flickr.com

Poslankyňa NR SR Jana Žitňanská (nezaradená) nepochodila v parlamente s návrhom na jej zavedenie. Žitňanskej prekáža, keď filmy plné násilia sa podsúvajú detskému divákovi, ktorý sa nevie brániť.

Preto do parlamentu predložila návrh, aby televízne programy nevhodné pre mládež do 15 rokov mohli televízie vysielať iba od 20:00 do 6:00, programy nevhodné pre deti do 18 rokov od 22:00 do 6:00. Podľa Žitňanskej nie je normálne, aby počas rozprávky predpoludním išla upútavka na sexuálne zneužitie mŕtvej osoby.

„Dostali sme sa príliš ďaleko na to, aby sme to mohli tolerovať. Je potrebné ochrániť deti pred takýmto obsahom v televíziách,“ povedala v rozprave. Zároveň upozornila, že vo Francúzsku programy nevhodné pre deti do 13 rokov sa môžu vysielať po 20:30, do 16 rokov po 22:30.

Tzv. druhá časová opona pre vysielanie programov klasifikovaných podľa jednotného systému označovania ako nevhodné pre vekovú skupinu maloletých do 15 rokov fungovala už v minulosti.

Zavedenie časového obmedzenia vysielania programov klasifikovaných ako nevhodných pre vekovú skupinu maloletých do 15 rokov mohli podľa Žitňanskej efektívne pomôcť rodičom ochrániť deti pred nežiaducimi obsahmi v televíznom a rozhlasovom vysielaní.

Novela zákona o lesoch neprešla

Do práce na bicykli
Foto: SITA/Jozef Jakubčo Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Cyklisti a jazdci na koňoch naďalej nemôžu chodiť do lesa. NR SR nesúhlasila s návrhom opozičných poslancov na novelu zákona o lesoch. Od roku 2007 je v zákone zavedený zákaz pohybu po lese na bicykli a na koni.

Dôvodom vtedy bolo údajné neúmerne sa zvyšujúce nebezpečenstvo ohrozenia života a zdravia občanov, ktorí sa jazdou na bicykli a koni dostávajú do odľahlých častí lesov a spôsobujú zvýšenú eróziu pôdy.

Podľa predkladateľov však tento zákaz neprimerane obmedzuje vstup ľudí do lesa a podmienky na využitie lesa na športové a rekreačné aktivity. Zákon je podľa opozičných poslancov v rozpore s našou kultúrou a stáročnou tradíciou, súčasťou ktorej je slobodný vstup do lesa.

Navyše deklarovaný problém – ohrozenie ľudí – nerieši, pretože pohyb po vyznačených turistických chodníkoch rieši zákon o ochrane prírody, upozorňovali poslanci.

Zákon o lesoch, ktorý zakazuje vstup do lesa cyklistom a jazdcom na koňoch je podľa poslanca NR SR Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) nevykonateľný, ale dajú sa na jeho základe šikanovať ľudia. Ako povedal Mikloš v rozprave k zákone o lesoch, ktorým chceli opoziční poslanci zrušiť tento zákaz, podľa zákona je dovolený pohyb len na lesných cestách alebo vyznačených trasách.

„Tých je minimum. V lese nikde nie sú vyznačené. Nemáte šancu vedieť, či zákon porušujete. Lesná stráž vás chytí a vy neviete dokázať, že zákon neporušujete. Zákon je škodlivý, lebo umožňuje štátnej moci šikanovať ľudí bez možnosti dokázania,“ povedal Mikloš.

Podľa Pavla Freša (SDKÚ-DS) za Márie Terézie sa koňmo mohlo chodiť do lesa a za sociálneho demokrata sa nesmie. „Vrátili sme sa pred čas nevoľníctva. Sme päť rokov pred Máriou Teréziou,“ povedal v rozprave k zákonu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana ŽitňanskáMonika Gibalová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky