Poslanci rokujú o vládnej novele Trestného zákona v skrátenom konaní, posunuli ju do druhého čítania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 16. schôdze
Dolný rad zľava: Minister spravodlivosti Boris Susko, predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar a horný rad zľava: Podpredseda NR SR Michal Šimečka a podpredseda Národnej rady SR poverený výkonom právomocí predsedu NR SR Peter Žiga počas rokovania mimoriadnej 16. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 15. júl 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 15. júla, 18:50

Poslanci Národnej rady SR na druhý pokus otvorili mimoriadnu parlamentnú schôdzu. Pri prvom pokuse nebolo plénum uznášaniaschopné, prezentovalo sa len 75 poslancov. Na otvorenie schôdze je potrebných 76 zákonodarcov.

Náhrada za Blahu a Kaliňáka

V úvode schôdze zložili poslanecký sľub dvaja náhradníci za stranu Smer – sociálna demokracia. Do parlamentných ľavíc zasadnú Ján Horváth a Jozef Kačmár, ktorí nahradili Ľuboša Blahu a Erika Kaliňáka. Tí boli v júnových eurovoľbách zvolení za poslancov Európskeho parlamentu.

Program zahŕňal skladanie sľubov náhradníkov a prijímanie vládnej novely Trestného zákona. Národná rada SR rokuje o vládnej novele Trestného zákona v skrátenom legislatívnom konaní.

Parlament neskôr posunul novelu do ďalšieho legislatívneho procesu.

Modifikácia Trestného zákona

Prijatím zmien sa má modifikovať oblasť poškodzovania finančných záujmov Európskej únie (EÚ) v Trestnom zákone. Ako vyplýva z novely, obligatórny trest odňatia slobody sa na základe dohody s Európskou komisiou bude uplatňovať v prípade, ak horná hranica trestnej sadzby trestu odňatia slobody ustanovená v osobitnej časti Trestného zákona bude prevyšovať šesť rokov.

Do Trestného zákona sa zároveň zavádza úprava posudzovania vplyvov novej zákonnej úpravy, ktorou dochádza k skráteniu premlčacích dôb v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu plynutia premlčacej doby, ktorá sa s ohľadom na judikatúru Súdneho dvora EÚ týka trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ.

Podstata právnej úpravy spočíva v tom, že ak sa zákonom skrátia premlčacie doby trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy Európskej únie, pri ktorých došlo k prerušeniu premlčania trestného stíhania, tak účinky spojené s prerušením premlčania, vrátane účinkov procesných úkonov, ktorými došlo k prerušeniu plynutia premlčacích dôb, zostávajú zachované,“ vysvetlilo ministerstvo spravodlivosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik KaliňákJán HorváthĽuboš BlahaRobert Fico
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEP Európsky parlamentEurópska úniaSMER-SDSúdny dvor Európskej únie