BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) – O názve obce by mali rozhodovať jej obyvatelia a nie vláda.
V novele zákona o obecnom zriadení to navrhujú poslanci za stranu Most-Híd Árpád Érsek a Gábor Gál.
Vláda by podľa návrhu musela rešpektovať zmenu názvu obce, ak o tom rozhodnú v referende jej obyvatelia.
V prípade, že by kabinet mal pochybnosti o dodržaní zákona, mohol by sa podľa poslancov Mostu-Híd obrátiť na ústavný súd, ktorý by mal vo veci konečné slovo.
Poslanci novelou reagujú na nedávne odmietavé stanovisko vlády, ktorá neumožnila zmenu názvu obce Tešedíkovo na Pered, hoci o tom v obci rozhodla nadpolovičná väčšina oprávnených voličov v referende.
Gábor Gál zdôraznil, že podľa ústavy „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát“ a „štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo“.
Odporúčame aj:
Pered je slovanský názov Tešedíkova, poučila opozícia vládu
Obec Tešedíkovo nepremenujú na Pered, vláda s tým nesúhlasí
Most verí v podporu ďalších strán
„Vôľu občanov musí rešpektovať akákoľvek vláda,“ konštatoval Érsek. Gál pripomenul, že ak občania rozhodnú o názve obce priamo, prostredníctvom referenda, nemôže vôľu samotných občanov poprieť orgán, ktorý nie je volený, teda vláda, ktorá je len vymenovaná.
Kabinet Smeru-SD, ktorý neumožnil zmenu názvu Tešedíkova na Pered, podľa Gála konal „absolútne v rozpore s princípmi demokracie a právneho štátu“.
Poslanci za Most-Híd predpokladajú, že návrh novely podporia aj strany Ľudovej platformy SDKÚ-DS a KDH. S vládnym Smerom o návrhu zatiaľ nerokovali. Novelou sa budú poslanci zaoberať na najbližšej, novembrovej schôdzi parlamentu.
Zásadné výhrady k zmene názvu obce Tešedíkovo na Pered mala Stála názvoslovná subkomisia Terminologickej komisie Ministerstva vnútra SR. Nesúhlas so zmenou názvu vyjadrila preto, že by podľa nej došlo k porušeniu zákona o obecnom zriadení a zákona o štátnom jazyku.
Stanovisko subkomisie odsúhlasilo ministerstvo kultúry, ktoré taktiež neodporúčalo zmenu názvu Tešedíkovo na Pered. Ministerstvo poukazuje na skutočnosť, že oficiálne názvy obcí, nachádzajúcich sa na území Slovenska, sa určujú výlučne v štátnom jazyku SR pri súčasnom rešpektovaní spisovnej normy slovenského jazyka.
Vláda vraj referendum neignorovala
Vláda podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka miestne referendum neignorovala, zákony však podľa neho hovoria jasnou rečou. „Názvy obcí musia byť v štátnom jazyku a navrhovaný názov je maďarský. Z nášho pohľadu je to pôvodný uhorský názov a nemyslíme si, že je dobré sa k nemu vracať, tak isto ako sa Bratislava nevráti k Pozsony,“ uviedol 16. októbra Kaliňák.
Video: Tešedíkovo chcela obec premenovať na Pered, nič z toho nebude