BRATISLAVA 26. marca (WebNoviny.sk) – Voľba kandidátov na ústavných sudcov, brexit, vládne a poslanecké návrhy legislatívnych zmien, ako aj správy niektorých parlamentných výborov zamestnajú poslancov Národnej rady SR na 43. schôdzi parlamentu.
Zasadnutie sa začína už v utorok o 13:00. V úvode rokovania zloží poslanecký sľub Milan Mojš (Smer-SD), nahradí v pléne Michala Bagačku, ktorý sa stal novým štátnym tajomníkom na ministerstve vnútra a funkcie sa ujal 15. marca.
Voľba ústavných sudcov
Témou voľby kandidátov na ústavných sudcov sa bude plénum zaoberať 3. apríla. Kandidátov vo štvrtok a v piatok minulý týždeň vypočúvali členovia Ústavnoprávneho výboru NR SR.
Poslanci majú zvoliť z celkového počtu 29 uchádzačov 18 kandidátov, ktorých majú predložiť prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich sudcov, ktorí obsadia miesta po sudcoch, ktorým sa 16. februára skončilo funkčné obdobie.
Aktualizované: Vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov sa skončilo, parlament čaká hlasovanie
Zákonodarne plénum by malo v skrátenom legislatívnom konaní rokovať o vládou schválenom lex brexit, zákone, ktorým reaguje na odchod Veľkej Británie z Európskej únie.
Zákon, ktorý nadobudne účinnosť dňom odchodu Británie z EÚ, sa dotýka viacerých oblastí – rieši pohybové aj pobytové práva, otázky zabezpečenia sociálnych vecí, štúdia, uznávania dokladov či vodičských preukazov.
Zákon vetovaný prezidentom Kiskom
Snemovňa opätovne prerokuje prezidentom SR Andrejom Kiskom vetovaný zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Hlava štátu navrhuje Národnej rade SR vypustiť ustanovenia týkajúce sa povinnosti uvádzať v reklamných materiáloch prinajmenšom 50 percent slovenských výrobkov.
Argumentuje ustálenou európskou judikatúrou, z ktorej vyplýva, že takéto opatrenie je v rozpore s pravidlami voľného pohybu tovaru na spoločnom trhu Európskej únie. Informoval o tom v piatok minulý týždeň Martin Lipták z tlačového oddelenia prezidenta. Prezident zároveň odporúča vypustiť ustanovenia, ktoré k návrhu zákona pribudli v druhom čítaní cez poslanecké pozmeňovacie návrhy.
Podobne ako pri predchádzajúcich vetách poslancov upozornil, že zmeny doplnené v druhom čítaní, ktoré sa návrhu zákona týkajú len okrajovo, nie sú v súlade s pravidlami tvorby právnych predpisov. Náhle a zásadné zmeny podľa prezidenta neprispievajú ku kvalite legislatív. Skôr naopak, obídením odbornej diskusie riskujú neželané dôsledky.
Strop na vek odchodu do dôchodku
Poslanci by mali hlasovať o návrhu ústavného zákona, ktorým sa má od júla tohto roka zaviesť strop na vek odchodu do dôchodku.
Poslanci hlasovanie už niekoľkokrát odložili. Tento návrh si na schválenie vyžaduje podporu ústavnej väčšiny, teda aspoň 90 hlasov. Podľa navrhovaného ústavného zákona by ľudia na Slovensku mali ísť do penzie najneskôr v 64 rokoch.
Poslanci za Smer-SD Jana Vaľová a Erik Tomáš podali ešte na vlaňajšej októbrovej schôdzi pozmeňujúci návrh, aby žena, ktorá vychovala jedno dieťa, mala právo ísť do dôchodku najneskôr v 63,5 roku. Ak žena vychovala dve deti, mohla by ísť najneskôr v 63 rokoch a žena s tromi a viacerými vychovanými deťmi má mať strop na dôchodkový vek na úrovni 62,5 roku.
Návrh tlačového zákona od smerákov
Poslanci prerokujú viaceré návrhy v druhom čítaní. Rozhodnú tak napríklad o tlačovom zákone od poslancov za stranu Smer-SD Dušana Jarjabka a Miroslava Číža. Tí chcú opätovne zaviesť právo na odpoveď, ako aj pokuty v podobe, v akej boli v zákone v roku 2008.
Ako píšu v dôvodovej správe k návrhu novely, „týmto návrhom zákona sa možnosti uplatnenia práva na odpoveď rozširujú v zmysle pôvodného znenia tlačového zákona. Treba zdôrazniť, že predmetom práva na odpoveď je len skutkové tvrdenie. Vylučuje sa teda odpovedať na hodnotiace úsudky“.
Poslanci sa budú zaoberať aj Výročnou správou o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii – hodnotenie a aktuálne priority vyplývajúce z Pracovného programu Európskej komisie. Rovnako ich čaká hodnotenie priorít zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky v roku 2018 a ich zameranie na rok 2019. Plénum zamestná taktiež Správa o činnosti Výboru NR SR pre európske záležitosti za rok 2018.
Predmetom rokovania budú aj správy Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby, Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva o stave použitia informačno-technických prostriedkov za rok 2018.