Poslanci budú rušiť vlastnú imunitu a Mečiarove amnestie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poslanci
Rokovanie 16. schôdze NR SR. Bratislava, 22. marec 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Poslancov od stredy 6. júla čaká pokračovanie 20. schôdze parlamentu.

Počas nasledujúcich dní sa koaliční poslanci pokúsia zrušiť členom zákonodarného zboru priestupkovú imunitu aj zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara, ktorými ako zastupujúci prezident znemožnil vyšetrenie Michala Kováča mladšieho.

Kým na zrušenie imunity disponuje koalícia dostatočnou silou, na zrušenie amnestií potrebuje aj hlasy opozície, pretože ide o ústavný zákon. V prvom čítaní návrh podporili všetci prítomní poslanci za SNS, zo sociálnych demokratov za zákon hlasoval len Ján Počiatek.

Šéf Smeru-SD Robert Fico však podporu zrušeniu amnestií vylučuje, namiesto toho ponúkol možnosť schváliť k amnestiám odsudzujúce vyhlásenie bez právnych účinkov. Politikom KDH, pre ktorých je zrušenie amnestií dlhoročnou témou, takéto riešenie nestačí.

Podmienky si kladie aj SNS, zrušenie Mečiarových amnestií podmieňujú súčasným zrušením amnestie, ktorou svojho syna omilostil prezident Michal Kováč. Na programe je aj novela ústavy od poslancov za Smer-SD, na jej presadenie budú potrebovať naopak hlasy koalície. Opozičníci chcú presadiť, aby sa v slovenskej ústave výslovne uvádzalo, že Slovensko uznáva len menšinové práva získané na individuálnom základe.

Grécko a cestná novela

Už v stredu sa snemovňa vráti k diskusii o tom, či má mať mandát na odsúhlasenie pôžičky Grécku vláda, alebo sa má ministrovi financií Ivanovi Miklošovi (SDKÚ-DS) zúžiť mandát, túto debatu totiž poslanci v piatok 1. júla neukončili. V stredu by mala snemovňa tiež rozhodnúť o tom, či bude šoférovanie s alkoholom v krvi trestným činom, ako to v novele zákona o cestnej premávke navrhuje minister vnútra Daniel Lipšic. Hlasovaním o tej istej novele sa vyjadria aj k tomu, či by mali mať nákladné automobily nad 12 ton zakázané jazdiť po cestách druhej a tretej triedy. V stredu by tiež mali hlasovať o tom, či sa na Slovensku zruší regulácia nájomného v reštituovaných bytoch.

Blízko k schváleniu je zmena vo vyplácaní rodičovských príspevkov a príplatkov k príspevkom pri narodení dieťaťa.

Podľa návrhu poslancov za SDKÚ-DS a SaS by nepracujúci rodičia mali nárok len na polovicu rodičovského príspevku, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa by nedostali vôbec.

Podľa pôvodného návrhu by boli sankcionovaní tí rodičia, ktorí počas štyroch rokov pred vznikom nároku neodpracovali spolu minimálne 270 dní. Pravidlo sa nemá vzťahovať na študentov vysokých škôl a ľudí, ktorí v sledovanom období ukončili štúdium na vysokej alebo strednej škole. Takýto návrh považuje viacero mimovládnych organizácií za diskriminačný, rasistický a v demokratickej spoločnosti neprijateľný.

Zákonník práce a zmena volieb

Minister práce Jozef Mihál (SaS) príde do parlamentu obhajovať svoju novelu Zákonníka práce, diskusia o ňom bola zápalistá už v prvom čítaní. Viera Tomanová (Smer-SD) a Július Brocka (KDH) chcú do zákonníka pridať aj zákaz maloobchodného predaja počas sviatkov, minister však s takýmto krokom nesúhlasí. Rozpory v koalícii vládnu aj pri niektorých poslaneckých návrhoch, o ktorých sa bude rokovať. Kresťanskí demokrati s pomocou opozície na predchádzajúcej schôdzi presadili zákaz výherných automatov v krčmách, s navrhnutým znením nesúhlasia poslanci za SaS. Vláda chce zasa zvýšiť odvody z výherných automatov a videohier do štátneho rozpočtu.

S vlastnými návrhmi opäť prišli do parlamentu aj poslanci zo skupiny Obyčajní ľudia. V novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov navrhujú, aby sa poslancom krátili platy o 90 percent sumy, ktorú zarobia v iných volených funkciách či štátnych inštitúciách. Prostredníctvom úpravy zákona o voľbách do Národnej rady SR tiež presadzujú, aby do parlamentu mohli kandidovať ľudia aj mimo kandidátky politických strán. Podpora pre tento návrh je však marginálna.
Matovič
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Poslanci z výboru pre financie a rozpočet si chcú tiež posvietiť na proces rekonštrukcie bratislavského zimného štadióna. V programe je návrh, aby Najvyšší kontrolný úrad vykonal kontrolu financovania tejto stavby.

Schôdza by mala podľa harmonogramu schôdzí trvať do konca tohto týždňa, ale vzhľadom na množstvo neprerokovaných sporných bodov bude zrejme pokračovať aj počas ďalšieho júlového týždňa. Poslanci však majú možnosť schôdzu si skrátiť presunutím neprerokovaných bodov na septembrovú schôdzu.

Počas nasledujúcich dní sa bude konať aj mimoriadna schôdza. Vyžiadali si ju poslanci za Smer-SD a chcú na nej hovoriť o zdražovaní, ktorému čelí slovenská verejnosť a o tom, ako by proti nej mala vláda bojovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicJán PočiatekJozef MihálJúlius BrockaMichal KováčRobert FicoViera Tomanová