BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) – Voľby do Europarlamentu boli na Slovensku pokojné, vyplýva to zo zistení Ústrednej volebnej komisie (ÚVK).
Počas sobotňajšieho volebného dňa, teda od rána 7:00 až do zatvorenia volebných miestností večer o 22:00, dostala ÚVK spolu 12 podnetov. Podnety boli spravidla k vedeniu volebnej kampane a ÚVK ich postúpila ďalej, najmä Rade pre vysielanie a retransmisiu, alebo ich len zobrala na vedomie, médiá o tom po skončení hlasovania informovala zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová.
Pochybiť mala aj telavízia
Podnety „smerovali k údajnému protiprávnemu vedeniu volebnej kampane na internete, na univerzitnej pôde, alebo v televízii“, spresnila Eva Chmelová a dodala, že závažné porušenie zistené nebolo. „Za celý deň sme nezaregistrovali taký podnet, ktorý by nasvedčoval o niečom takom ako je kupovanie hlasov, ani v médiách, ani konkrétnym podnetom, ani telefonicky, ani e-mailom, čo je celkom potešujúca správa,“ doplnil informácie predseda ÚVK Dušan Štrauss.
Informačné moratórium trvá až do 24:00. Výsledky volieb do Európskeho parlamentu zverejnia v nedeľu 25. mája o 23:00.
Členovia ÚVK sa po nočnom rokovaní po 22:00 rozišli. V centrále ÚVK ostáva iba časť komisie, aby preberala zápisnice obvodných volebných komisií o výsledkoch hlasovania.
Prvé obvodné zápisnice sa očakávajú okolo polnoci. Na spracovaní volebných výsledkov z 5946 okrskov v 49-tich volebných obvodoch sa v odborných sumarizačných útvaroch podieľa 1190 pracovníkov Štatistického úradu SR. Na základe všetkých obvodných zápisníc by ÚVK mala zápisnicu o výsledku volieb do EP podpísať v nedeľu 25. mája medzi 10:00 a 11:00.
Ľudia sa pýtali na volebné miestnosti
Na volebnú infolinku voliči v sobotu najčastejšie telefonovali, lebo nevedeli, kde je ich volebná miestnosť. Pýtali sa aj na to akým spôsobom sa hlasuje a niektorí sa sťažovali, že im neprišiel voličský preukaz.
To, že niekomu voličský preukaz neprišiel sa podľa Evy Chmelovej mohlo stať aj preto, lebo oň volič požiadal v posledný možný deň – buď to nestihli vybaviť v úradných hodinách obce, alebo volič nepočítal s dlhšou doručovacou lehotou na pošte.
ÚVK však aj pred inými voľbami upozorňovala, že na poslednú chvíľu treba žiadať o vydanie voličského preukazu osobne, alebo prostredníctvom splnomocnenca. Pritom splnomocnenie pre vybavovanie voličského preukazu nemusí byť úradne overené. Volebná infolinka určená výhradne pre voličov fungovala do 22:00.
Sťažnosti smerovali na vysielanie televízie
ÚVK v sobotu zasadala už ráno po otvorení volebných miestností, na vedomie vzala aj oznámenie o odvolaní jedného kandidáta z kandidačnej listiny jedného z 29 kandidujúcich politických subjektov.
Niekoľko podaní „smerovalo k jednej a tej istej téme, podozrenia z porušenia zákona vo veci vedenia kampane súkromnou televíziou. ÚVK toto podanie vzala na vedomie a odstúpila ho Rade pre vysielanie a retransmisiu“, priblížila Chmelová.
ÚVK sa ďalej zaoberala vedením volebnej kampane na školách, v internetových vydaniach denníkov, ako aj používaním obecných rozhlasov vo volebnej kampani. Podnet na školy postúpila ministerstvu školstva a na obecný rozhlas ministerstvu vnútra. Internetové vydania denníkov nespadajú do kompetencie ÚVK, túto tému vzala komisia na vedomie.
Všetko o voľbách do Európskeho parlamentu sa dočítate –––>>> TU
Výsledky zverejnia v nedeľu neskoro večer
Zápisnicu o výsledku volieb by Ústredná volebná komisia mala podpísať v nedeľu doobeda medzi 10:00 a 11:00. Výsledky hlasovania sa však verejnosť dozvie až v nedeľu o 23:00.
V rovnakom termíne sa výsledky objavia aj na dvoch internetových adresách, na webstránke Štatistického úradu SR a na externej webstránke. Budú tam všetky výsledky „cez úroveň Slovenska, obvodov, okresov a obcí. Nebudú tam jedine výsledky okrskov, tie dodáme so 48-hodinovým posunom“, informovala médiá predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová.
Dôvodom nezverejňovania čiastkových výsledkov a neskoršieho termínu zverejnenia celkových oficiálnych výsledkov je, že podľa zákona o voľbách do Európskeho parlamentu sa výsledky volieb v jednotlivých 28 členských štátoch EÚ môžu zverejniť až, keď sa skončia voľby vo všetkých 28 členských štátoch. Ako v poslednom sa zatvoria volebné miestnosti v nedeľu 25. mája o 23:00 v Taliansku. Voľby do europarlamentu v jednotlivých 28 štátoch únie pritom trvajú od 22. do 25. mája.
Slováci rozhodli, kto získa lukratívne miesta v Bruseli
Fico by rád prekonal slovenský paradox, odvolil aj prezident
V ďalších štyroch krajinách Únie sa začali eurovoľby
Holandská euroskeptická strana skončila vo voľbách štvrtá
Komplikácie v eurovoľbách, strana sa sťažuje na TA3
Len 14 z 333 kandidátov do europarlamentu zverejnilo majetok