NITRA 6. mája (WEBNOVINY) – Na pôde Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre vystúpi popredný svetový fyzik so slovenskými koreňmi Karel Šafařík.
Je vedúcim fyzikálneho úseku projektu ALICE na veľkom urýchľovači častíc v stredisku CERN vo Švajčiarsku.
Ide o najdrahší vedecký projekt v histórii ľudstva, ktorého úlohou je pátrať po tzv. „božej častici“ a začiatkoch sveta po veľkom tresku.
Prednášať bude v utorok 7. mája o 10:00 v hlavnej budove univerzity na Triede Andreja Hlinku. Agentúru SITA o tom informovala Jana Krajčovičová z Univerzity Konštantína Filozofa.
Šafařík sa narodil v roku 1953 v Bratislave, vyštudoval fyziku na Univerzite Komenského v Bratislave. Po ukončení štúdia pracoval 12 rokov v Spojenom ústave jadrových výskumov v Dubne, kde bolo centrum jadrového výskumu ZSSR a krajín východnej Európy.
Potom krátko pôsobil ako vedecký pracovník v Ústave experimentálnej fyziky SAV v Košiciach a tri roky v Paríži, kde navrhol projekt, ktorý mu otvoril priestor pre vedeckú činnosť v ústave jadrového výskumu v CERN-e. Pracuje tam už 20 rokov. Zastáva vedúcu pozíciu v projekte ALICE (A Large Ion Collider Experiment), ktorý je kľúčovým programom veľkého urýchľovača LHC. Šafařík vedie fyzikálnu časť projektu, na ktorom sa zúčastňuje okolo 1 300 vedcov z 30 krajín sveta.
Univerzita okrem Šafaříka uvíta 15. mája aj Ladislava Emanuela Rotha, významného svetového vedca a odborníka na radarové systémy, ktorý sa vo veľkej miere podieľal na planetárnom výskume našej slnečnej sústavy ako vedúci JET Propulsion Laboratory v NASA.