BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Pomôcť pomenovať a riešiť problémy umenia na Slovensku patrí medzi ciele Rady pre umenie. Rada vznikla na Ministerstve kultúry (MK) SR, kde od roku 1990, na rozdiel od iných oblastí kultúry, nepôsobil poradný orgán pre oblasť umenia. Rada na ministerstve po prvý raz zasadala tento týždeň, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa MK SR Eva Chudinová.
Rada má 23 členov a na jej čele je štátna tajomníčka ministerstva kultúry Natália Cehláriková. Zo štatútu rady vyplýva, že je stálym poradným odborným a iniciatívnym orgánom ministra kultúry pre umenie a koncepciu rozvoja jeho oblastí a to najmä v oblastí – divadla, hudby, výtvarných umení, literatúry a knižnej kultúry. Rada má vytvárať podmienky na rozvoj, šírenie umenia a uchovávanie jeho hodnôt. Pri napĺňaní tohto cieľa rada rešpektuje názorovú, inštitucionálnu a ekonomickú rôznorodosť a zároveň berie do úvahy aktuálne témy a zámery Programového vyhlásenia vlády SR.
V Rade pre umenie sú nielen zástupcovia jednotlivých oblastí profesionálneho umenia (literatúry, divadla, hudby, výtvarného umenia), ale tiež tvorcovia, vydavatelia, kritici, zástupcovia kultúrnych organizácií, ktoré sú dotované štátom i zástupcov nezávislej kultúry. Radu vedú – predsedníčka, štátna tajomníčka MK SR Natália Cehláriková a podpredseda, riaditeľ Kultúrneho uzlu Stanica Žilina – Záriečie Marek Adamov. Jej členmi ďalej sú: René Bílik (literárny vedec, pedagóg na Trnavskej univerzite, vedecký pracovník Ústav slovenskej literatúry SAV), Juraj Čarný (výtvarný teoretik, kurátor, pedagóg VŠVU), Peter Feranec (dirigent, hudobný riaditeľ Michailovského divadla St. Peterburg), Daniel Fischer (výtvarník, pedagóg VŠVU), Juraj Heger (riaditeľ vydavateľstva Slovart), Marián Jaslovský (publicista), Darina Kárová (riaditeľka medzinárodného festivalu Divadelná Nitra), Pavol Kelley (divadelný producent), Miroslava Kovářová (pedagogička katedry tanečnej tvorby VŠMU, riaditeľka medzinárodného festivalu Bratislava v pohybe), Pavol Kráľ (maliar, predseda Slovenskej výtvarnej únie, zástupca Slovenskej koalície pre kultúrnu diverzitu), Mária Krištofičová (predsedníčka Slovenský odborový zväz kultúry a spoločenských organizácií), Marian Lapšanský (generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie), Jozef Lupták (interpret, zakladateľ a organizátor hudobného festivalu Konvergencie), Michaela Mojžišová (teatrologička, Divadelný ústav), Janka Motyčková (generálna riaditeľka sekcie umenia a štátneho jazyka MK SR), Adrian Rajter (muzikológ), Pavel Rankov (spisovateľ, pedagóg na Filozofickej fakulte UK), Robert Špaček (architekt, prodekan pre zahraničie, vonkajšie vzťahy a ľudské zdroje na Fakulte architektúry STU), Igor Valentovič (muzikológ, hudobný vydavateľ a predajca odbornej literatúry), Miroslava Vallová (pracovníčka Literárneho informačného centra so zameraním na prezentáciu literatúry v zahraničí) a Emília Vášáryová (herečka SND, pedagogička Divadelnej fakulty VŠMU).
Predsedníčka rady, štátna tajomníčka ministerstva kultúry Natália Cehláriková na prvom rokovaní členov Rady pre umenie informovala o strategických prioritách kultúrnej politiky SR a o rozvoji kultúry v SR v najbližšom období a o verejnej konzultácii, ktorú ministerstvo k strategickým prioritám už začalo a je prístupná aj cez internet na adrese – https://www.culture.gov.sk/. Upozornila aj na ďalšie priority rezortu. Patria medzi ne: transformácia umeleckých fondov, ku ktorej bude tiež verejná konzultácia a stabilizácia inštitúcií patriacich pod MK SR. Ako dodala hovorkyňa rezortu kultúry Eva Chudinová, ministerstvo plánuje spolu s Radou pre umenie prekonzultovať aj podporu umeleckej tvorby a jej distribúciu a hľadať riešenia úpravou existujúcej legislatívy.