BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce znížiť počet odvrátiteľných úmrtí vďaka efektívnejšiemu manažmentu prednemocničnej starostlivosti o pacientov s náhlymi cievnymi mozgovými príhodami (NCMP) a infarktmi myokardu.
„Identifikovali sme prípady, že pacienti neboli automaticky prevezení do nemocnice s adekvátnym personálnym a technickým vybavením, boli potrebné následné prevozy a tým sa strácal čas,“ povedal v utorok na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
O prežití rozhoduje čas
V prípade náhlých cievnych mozgových príhod, ako aj pri akútnom infarkte myokardu, rozhoduje podľa šéfa rezortu o kvalite následného života či o samotnom prežití to, či je pacientovi poskytnutá adektvátna zdravotná starostlivosť v čo najkratšom tzv. ischemickom časovom okne.
Špekulatívny postup farmafiriem mohol zvýšiť doplatky za niektoré lieky aj o 400 percent
„Definovali sme sieť 43 NCMP pracovísk, ktoré sú schopné robiť nepretržitú intravenóznu trombolýzu, osem pracovísk schopných vykonať nepretržitú mechanickú trombektómiu a šesť kardiocentier s programom koronárnej intervencie (PKI), ktoré majú potrebné vybavenie a zjednotili sme komunikačnú platformu,“ objasnil Drucker.
Konzultácie s lekárom online
Výsledkom je podľa neho to, že spomínané pracoviská sú poprepájané so záchrannou zdravotnou službou prostredníctvom informačných systémov. Každá posádka rýchlej záchrannej i lekárskej pomoci má k dispozícii mobilnú aplikáciu, ktorou dokáže oskórovať stav pacienta, dokáže preposlať EKG a na základe toho je vyhodnotené najbližšie centrum, ku ktorému je potrebný prevoz.
Lekári poukazujú na vážnu situáciu v rámci spustenia e-Health, vyzývajú na riešenie problémov
Zároveň v každom jednom z týchto centier je k dispozícii odborne-špecializovaný lekár alebo špecialista, ktorý konzultuje online stav pacienta s posádkou, vysvetlil minister.
Každému pacientovi s NCMP alebo infarktom myokardu tak bude podľa Druckera poskytovaná rýchlejšia akútna potrebná zdravotná starostlivosť na území celého Slovenska.
Polročná pilotná prevádzka
Od 20. septembra platí odborné usmernenie o organizačných a liečebných opatreniach prostredníctvom používania mobilnej aplikácie u pacientov pri akútnom infarkte myokardu.
„Celoplošnému spusteniu komunikačnej technológie STEMI predchádala polročná pilotná prevádzka v obmedzenom regióne (Prešovský kraj), ktorá dokumentovala zásadný dopad technológie na klinickú prax. V uvednom období sa u pacientov s infarktom myokardu redukovali nežiadúce sekundárne transporty z 34 % na 12 % a skrátil sa medián tzv. celkového ischemického času pri infarkte z 241 na 181 minút, čo je úroveň najlepších krajín v Európe,“ informovali zástupcovia ministerstva.
Od celoplošnej prevádzky záchranári z terénu so špecialistami v kardiocentrách uskutočnili 642 konzultácií pri podozrení na infarkt myokardu a 545 konzultácií pri podozrení na cievnu mozgovú príhodu.