Polysacharidy na báze húb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Provitex
Foto: Provitex

BRATISLAVA 17. februára (WBN/PR) – Huby sa v ľudovej medicíne Japonska, Číny a Kórejská používajú už niekoľko tisícročí. Z hľadiska obsahových látok je ich spoločným znakom významné zastúpenie bielkovín, vitamínov skupiny B a vitamínu D, stopových prvkov a nenasýtených mastných kyselín. Uvádza sa, že huby pozitívne ovplyvňujú zvýšenú hladinu krvného cukru, cholesterolu, zlepšujú krvný obeh, optimalizujú funkciu imunitného systému a všeobecne znižujú riziko vzniku rakoviny. V prírode sa vyskytujú pomerne zriedka, je možné ich nájsť v Ázii a v Južnej Amerike. Súčasne tieto huby pestujú v kontrolovaných podmienkach a využívajú sa na liečebné účely.

Liečivé účinky liečivých húb sa v prvom rade pripisujú polysacharidom, ktoré obsahujú. Polysacharidy sú zložené sacharidy, čiže zložené cukry. Cukry sa navzájom viažu mnohorakými spôsobmi. Môžu vytvárať oveľa väčší počet a oveľa zložitejšie molekuly, ako sú napr. molekuly bielkovín. Väčšina bielkovín tvoriacich naše bunky funguje viazaním sa na molekuly cukrov, ktoré zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri funkcii buniek, v mechanizme príjmu a odovzdávania vzruchov. Naše bunky pokrýva vonkajší plášť, ktorý je tvorený zo scukornatených bielkovín, a ktorý vo veľkej miere ovplyvňuje vzájomnú interakciu buniek. Polysacharidy liečivých húb zohrávajú významnú úlohu pri vzájomnej interakcii buniek. Ak nastanú zmeny vo vnútornej štruktúre buniek, zmení sa štruktúra vonkajšieho sacharidovo- bielkovinového plášťa. Toto detekuje náš imunitný systém a poškodené bunky vyradí, predchádzajúc tým vzniku väčších problémov (napr. rakovinovým zmenám). Veľká časť rakovinových buniek je schopná vonkajší bielkovinový plášť zmeniť tak, aby zmiatli imunitný systém, tým pádom sa voči nim v organizme nevyvinie účinná imunitná odpoveď. Niektoré z polysacharidov liečivých húb sú schopné naviazať sa nádorové bunky schované za pozmeneným vonkajším plášťom, akýmsi spôsobom ich označkovať. V dôsledku toho majú nádorové bunky oveľa ťažšiu úlohu schovať sa pred imunitným systémom. Zjednodušene povedané, v boji proti vzniku nádorového ochorenia bojuje imunitný systém spolu s polysacharidmi proti nádorovým bunkám. Zatiaľ sme iba na začiatku odhalenia presného mechanizmu účinku. Huby obsahujú okrem polysacharidov samozrejme aj mnoho iných účinných látok napr.: betaglukány, minerálne látky, stopové prvky (draslík, fosfor, železo, zinok, mangán a germánium) a vitamíny (C, B, D, E, K, A).

Provitex
Foto: Provitex

Ujasnime si: výťažky húb alebo hubový prášok!

V klasickej čínskej mykoterapii sa vždy vychádza z toho, že liečivé huby sú k dispozícii vo forme sušených húb, nie ako u nás vo forme kapsúl a tabliet. Mnohí distribútori liečivých húb ešte aj dnes ponúkajú sušené a drvené huby: prášok, ktorý predávajú vo forme tabliet, kapsúl alebo ako navážený prášok. Na výrobu prášku jednoducho usušia celú plodnú časť húb, pomelú ich a tým sa pokúšajú dostať do organizmu potrebné množstvo polysacharidov. Alebo predávajú celé usušené plodnice! Táto snaha je síce pochvalná, ale takýmto spôsobom výroby nie je možné vylúčiť kontamináciu konečného produktu!

Súčasnou formou mykoterapie je získavanie výťažkov, ktoré sú už dávno oveľa účinnejšie ako prášková podoba. Pri získavaní výťažkov je prvoradým hľadiskom, aby sa účinné polysacharidy získali v čo najväčšej koncentrácii. Získavanie výťažkov je technologický postup zložený z viacerých krokov ktorý zabezpečuje, aby sa k spotrebiteľovi dostali vždy prípravky s rovnakým obsahom účinných látok, bez prítomnosti škodlivých, či toxických látok. Prvým krokom získavania výťažkov je vodná extrakcia (je to klinicky validovaná metóda, na odstránenie nestráviteľných bunkových stien húb, chitínu), nasleduje filtrácia a oddeľovanie vo viacerých krokoch (tu sa roztok očistí a zároveň sa zvyšuje jeho koncentrácia), na záver nasleduje sušenie mrazom, iným slovom kryo mrazenie (zodpovedá za trvácnosť, neznečistenie baktériami).

Provitex
Foto: Provitex

Aj vyššie uvedené fakty sú všetko neodškriepiteľné výhody výťažkov húb. Na to, aby sme do organizmu dostali potrebné množstvo polysacharidov, musíme skonzumovať veľké množstvá húb, a obsah účinných látok nemusí byť vždy zaručený. Kým u štandardizovaných výťažkov možno ich obsah presne stanoviť, teda možno ich aj dávkovať.

Zoberme si jednoduchý príklad:

Ak si zoberieme odporúčanú dennú dávku výživového doplnku PODKOVIČNÍK (OHŇOVEC) MIX – špeciálnej zmesy 4 druhov výťažkov z húb, čo je v priemere 3x2ks 500mg kapsula, táto obsahuje 6x162mg (972mg) čiže skoro 1g polysacharidov. Toľko účinnej dávky dostaneme do organizmu v dennej dávke. Na to, aby sme takéto množstvo dokázali dostať do organizmu z húb, majúc na zreteli aj pomer výťažkov, museli by sme jej denne skonzumovať 117g, čo je 3,5 kg za mesiac. Z 355 kg húb je možné získať cca 800-900g hubového prášku. Ak by sme chceli dostať do oranizmu také isté množstvo polysacharidov z hubového prášku, tak by sme museli mesačne skonzumovať 1 600 – 1 800 kapsúl, v prepočte 55 -60 kapsúl denne! A nezabúdajme, ešte stále nebudeme presne vedieť, koľko polysacharidov sme skonzumovali. Čiže dávka 90 g výťažkov stojí oproti 3500 g húb. Znamená to, že jedna kapsula výťažkov húb obsahuje najmenej 10 krát väčšie množstvo účinných látok ako jedna kapsula hubového prášku.

Berme do úvahy aj to, že väčšina zverejnených výskumov vo svete, v ktorých sa potvrdili liečivé účinky húb, boli realizované pomocou výťažkov!

Informačný materiál firmy PROVITEX s.r.o.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať