BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Polstoročím Radošinského naivného divadla prevedie všetkých priaznivcov tejto divadelnej scény výstava Cesta človečinou – 50 rokov Radošinského naivného divadla.
Slávnostne ju otvoria v utorok 26. novembra o 18:00 v bratislavskej Galérii Slovenskej výtvarnej únie v budove Umeleckej besedy na Dostojevského rade č. 2. Súčasťou vernisáže bude predstavenie knihy Stanislava Štepku Predpoveď na zajtra – Dve správy o mojom dvadsiatom storočí (s predpoveďou na zajtra).
Prezentáciu doplní autogramiáda, agentúru SITA o tom informoval Miroslav Švoňava z oddelenia vonkajších vzťahov Divadelného ústavu.
Výstavu za účasti divadelného súboru, hostí a organizátorov otvorí dramaturgička Darina Abrahámová. Súbor uvedie v programe niekoľko piesní z pripravovaného titulu Sčista-jasna.
50 divadelných sezón na výstave
Večer bude moderovať Lucia Hurajová. S Radošinským naivným divadlom je neodmysliteľne späté meno dramatika, herca, režiséra a umeleckého vedúceho súboru Stanislava Štepku.
Jeho najnovšiu publikáciu Predpoveď na zajtra, ktorá vyšla v Divadelnom ústave, uvedie do života herečka Radošincov Maruška Nedomová.
Organizátormi výstavy k 50-tke Radošincov sú Divadelný ústav, Radošinské naivné divadlo a Slovenská výtvarná únia. Návštevníkov prevedú 50 divadelnými sezónami, počas ktorých sa Radošinské naivné divadlo zastavilo deväťtisíckrát a jeho cestu lemovali približne tri milióny divákov na Slovensku aj v zahraničí.
Výstavu doplnia dve sprievodné podujatia – 5. a 10. decembra od 16:00 do 18:00 sa bude konať Sprievod výstavou v spoločnosti Stanislava Štepku spojený s autogramiádou autorových publikácií.
Kurátormi výstavy sú Juliana Beňová, Katarína Kunová a Martin Timko a autormi architektonického riešenia Miroslav a Jaroslav Daubravovci. Produkčne sa na výstave podieľala Zuzana Šnircová. Výstava potrvá do 15. decembra.
Video: Ukážka z hry Čierna ovca – Radošinské naivné divadlo
Publikácia Predpoveď na zajtra obsahuje dve najnovšie hry Stanislava Štepku Polooblačno a Sčista-jasna. „Monumentálna javisková freska zo života autorovej rodnej Radošiny a nepriamo aj celého Slovenska, podaná štepkovským príznačným humorom, sebairóniou a svojským jazykom, vytvára jedinečnú mozaiku farbistého dvadsiateho storočia,“ informoval Švoňava.
Súčasťou knihy je tiež odborná štúdia Petra Čahoja, rozhovor s dramatikom a bohatý faktografický materiál – súpis diel Stanislava Štepku, autorov životopis, dobové fotografie a ďalšie zaujímavosti.