Poľský profesor Tomasz Ciach z varšavskej Polytechniky vypracoval novú metódu liečby onkologických ochorení, ktorá je výrazne šetrnejšia k ľudskému organizmu. Nejde pritom o nový liek, ale o nový spôsob prepravy k zhubným bunkám, ktorý zachováva zdravé bunky nepoškodené.
Metóda, na ktorej profesor pracuje už vyše tri roky, využíva mikrokapsule na báze polysacharidov, ktoré obsahujú aj doteraz používané liečivo vo forme cytostatík. Takto navrhnuté lieky sú však menšie ako vírusy a dokážu nájsť a vyhubiť rakovinové bunky bez toho, aby poškodili tie zdravé.
„Rakovinou napadnuté bunky pohlcujú desaťkrát viac cukrov ako tie zdravé. Preto sme cytostatiká zámerne obohatili o špeciálnu formu cukru, ktorý sa po vniknutí do jadra napadnutých buniek rozpadne a zostane len liek likvidujúci rakovinu,“ uviedol profesor.
Cytostatiká podávané pri chemoterapii potláčajú rast nielen nádorových buniek, ale tiež buniek zdravých tkanív. To spôsobuje nežiadúce účinky ako napríklad nevoľnosť a zvracanie, alergické reakcie, horúčku alebo zimnicu a leukopeniu. Ich podávanie v konečnom dôsledku oslabuje celý organizmus. Nová metóda však môže všetko zmeniť.
Profesor dostal nápad na novú metódu krátko potom, ako ho matka dojčaťa požiadala o tip na to, ako urobiť podávanie liečiv cez katéter menej bolestivým. „Na druhý deň som si nakúpil veľké množstvo katétrov a po niekoľkých mesiacoch experimentovania sme vynašli gél, vďaka ktorému sú mazľavejšie a pritom antiseptické. V roku 2011, keď jeden z mojich kolegov umieral na rakovinu, mi napadlo použiť túto látku pre katétre v onkológii na výrobu mikrokapsúl, ktoré by transportovali látku využívaná na liečbu rakoviny,“ vysvetlil Ciach. Takéto častice sú neviditeľné pre imunitný systém, ktorý bojuje nielen proti škodlivým ale aj prospešným cudzím látkam v tele pacienta.
V Poľsku už pol roka prebiehajú klinické testy, ktoré sledujú poprední poľskí onkológovia a hodnotia ich ako mimoriadne úspešné. Aj keď ide o finančne náročný výskum a jeho uplatnenie v praxi bude tiež nákladné, poľskí lekári veria, že nepotrvá dlho, než sa tak stane.
Nápad začiatkom júna profesor predstavil aj na konferencii medikov. Vedec predpokladá, že nová metóda by sa mohla začať využívať v priebehu piatich rokov. „Len v Poľsku každý rok pribudne 180-tisíc nových onkologických pacientov a na svete ešte ďalšie milióny, ktoré si zaslúžia nádej v boji s rakovinou,“ dodal profesor.
www.tvn24.pl