ODPORÚČAME:
Generálneho prokurátora možno voliť verejne i tajne
Jozef Čentéš vyhral tajnú voľbu, Fico zúri,prezident ho nevymenuje
Najťažším momentom pre Radičovú bola voľba prokurátora
Ústavný súd zrušil opatrenie, ktoré bránilo verejne voliť GP
„Je to istým spôsobom porážka pre Smer, ktorý dlho žil touto otázkou,“ povedal agentúre SITA politológ Juraj Marušiak z Ústavu politických vied SAV.
Napriek tomu, že Smer vyviazol z tejto bitky ako porazený, podľa politológa dostatočne skompromitoval koalíciu. Keďže Ústavný súd SR neoznačil tajné zvolenie Jozefa Čentéša za protiústavné, hlava štátu by ho mala vymenovať.
„Aj keď pre prezidenta nemusí byť stanovisko parlamentu záväzné, Ústava nezaväzuje prezidenta vymenovať generálneho prokurátora, už nemá dôvod spochybniť ústavnosť voľby,“ dodal Marušiak.
ÚS SR dnes rozhodol, že Národná rada SR môže voliť kandidáta na post generálneho prokurátora SR verejne i tajne. Tajnú i verejnú voľbu zaviedla novela Zákona o Rokovacom poriadku NR SR a dnes ústavný súd konštatoval, že to nie je v rozpore s Ústavou SR.
Novelizované ustanovenia napadol na ÚS SR námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý ako aj skupina 35 poslancov NR SR za Smer-SD zastupovaných Róbertom Madejom. Navrhovatelia argumentovali, že tajné hlasovanie o voľbe predsedu a podpredsedov NKÚ, kandidátov na ústavných sudcov či kandidáta na vymenovanie generálneho prokurátora je v priamom rozpore s článkami Ústavy SR.
Národná rada SR sa snažila zvoliť generálneho prokurátora od novembra 2010. Čentéša zvolili 17. júna v tajnej voľbe, hlasovalo za neho 79 z 80 prítomných poslancov, jeden sa zdržal. Pôvodný Čentéšov protikandidát Dobroslav Trnka sa krátko pred voľbou vzdal kandidatúry. Prezident Ivan Gašparovič odmietol Čentéša vymenovať do funkcie s tým, že musí počkať na verdikt ústavného súdu.