Nerešpektovanie práv opozície na predsednícke funkcie vo výboroch Národnej rady SR (NR SR) by bolo, ak by z opozície do týchto funkcií nezvolili nikoho. Pre agentúru SITA to uviedol politológ z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Ján Ruman.
Poslanci NR SR v utorok 24. marca opakovane nezvolili Ľuboša Blahu (Smer-SD) a Mariana Kotlebu (ĽSNS) za predsedov ľudskoprávneho výboru, respektíve parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.
Cigániková nazvala Blahu bláznom, ten kontroval slovami o totalitnom valci
Blaha svoje nezvolenie prirovnal k totalitnému valcu a označil to za nerešpektovanie dohody o rozdelení postov predsedov výborov zo strany koaličných partnerov.
Nie je to o počte hlasov
Obaja kandidáti získali v parlamentných voľbách z 29. februára výrazný počet preferenčných hlasov. Kotlebovi odovzdalo svoj hlas 169 341 voličov, Blahu krúžkovalo 60 263 občanov.
„Počet odovzdaných voličských hlasov konkrétnemu kandidátovi vo voľbách do NR SR nijako nesúvisí s ďalšou podporou poslancov pri hlasovaní do funkcie predsedníctva parlamentného výboru, hoci sa tento konkrétny kandidát do parlamentu dostal. Nie je to o počte hlasov, ktoré obdrží daný kandidát od voličov vo voľbách, ale o tom, či ho koalícia rešpektuje a či je dostatočnou autoritou na zastávanie daného úradu. Je to vôľa poslancov NR SR a špecifikum tajnej voľby,“ vysvetlil politológ. Vôľa ľudí tým podľa jeho slov „vonkoncom nie je popretá“.
Pellegrini a Laurenčík sa stali podpredsedami parlamentu, Blaha a Kotleba opäť nezískali dosť hlasov (naživo)
„Občania volia vo voľbách kandidátov do parlamentu, pričom neurčujú, ktorí poslanci budú po zvolení obsadení na jednotlivé posty vo výboroch,“ zdôraznil Ruman. Aj o tomto je totiž podľa politológa princíp zastupiteľskej demokracie.
Nezlučiteľné s predstavami koalície
Nominácie Ľuboša Blahu a Mariana Kotlebu považuje výlučne za vec politických strán Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).
„Faktom je, že ani po dvoch hlasovaniach nemajú potrebnú podporu, čo znamená, že tieto nominácie nie sú zlučiteľné s predstavami koalície. Myslím si, že je to čisto personálny problém, ktorý je riešiteľný navrhnutím iných nominantov, keďže z oboch opozičných strán už boli v rámci iných predsedníctiev parlamentných výborov nominanti zvolení,“ uzavrel Ruman.
Parlamentné politické strany si podelili výbory v parlamente v pomere 12:7 v prospech koalície. Do čela parlamentných výborov boli zvolení aj opoziční poslanci Erik Tomáš, Richard Raši, Peter Žiga a Juraj Blanár (všetci Smer-SD) a Martin Beluský z ĽSNS.