BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Platy ústavných činiteľov opäť neporastú. Poslanci vo štvrtok odsúhlasili zmrazenie platov politikov, verejných funkcionárov a sudcov, išlo o návrh zákonodarcov Smeru-SD. Novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorá mala zabrániť rastu ich platov, ešte koncom augusta do národnej rady predložili aj poslanci za OĽaNO, o ich návrhu však parlament zatiaľ nerokoval.
Platy poslancov, členov vlády, ministrov, generálneho prokurátora, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu ostanú zmrazené na úrovni platov z roku 2011.
Návrh o zmrazení platov sudcov je neústavný, tvrdí Bajánková
Harabin nechce zmrazenie platov sudcov, oslovil prokuratúru
Neporastú ani odmeny
Sudcovia ústavného súdu aj všeobecných súdov majú poberať plat na úrovni platov z roka 2012. Neporastú ani odmeny asistentov poslancov a výdavky na prevádzku poslaneckých kancelárií, ktoré zostanú v roku 2015 rovnaké ako v roku 2011. Vládna strana si od návrhu sľubuje úsporu výdavkov štátneho rozpočtu 14,1 milióna eur.
Z ústavnoprávneho hľadiska nie sú splnené podmienky na zmrazenie platov sudcov. Myslí si to minister spravodlivosti Tomáš Borec. V krajine podľa neho nie je hospodársky zlá situácia a nie je možné hovoriť ani o výnimočnosti situácie. Keďže momentálne absentujú tieto dôvody, nemyslí si, že by bolo možné zmraziť platy sudcov. Borec preto predpokladá, že sudcovia sa obrátia na Ústavný súd SR a ten rozhodne.
Šéfka súdnej rady sa obráti na prezidenta
Podobný názor má aj predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková, ktorá sa pre zmrazovanie platov sudcov obráti na prezidenta Andreja Kisku. Uvádza sa to v jej stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla Kancelária Súdnej rady SR.
Bajánková verí, že prezident pri rozhodovaní o tom, či podpíše schválenú úpravu, dôsledne zohľadní ústavnoprávne argumenty. „Som presvedčená o tom, že platové zabezpečenie sudcov by nemalo byť každý rok manipulovateľnou veličinou a v súčasnosti nie sú splnené podmienky na to, aby sa opätovne prijímali opatrenia, ktoré môžu byť odôvodniteľné len vo výnimočných situáciách,“ zdôraznila na margo dnešného rozhodnutia parlamentu. Bajánková je pripravená, ak to bude potrebné, na ochranu nezávislosti súdnictva a ústavných princípov využiť všetky právomoci, ktoré má ako predsedníčka Súdnej rady SR.
Harabin dostal jasné a konečné nie, tešia sa sudcovia i Čimo