BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Informácie od švajčiarskej polície k toku peňazí z predaja slovenských emisií sa momentálne nemôžu zverejniť, tvrdí minister vnútra Robert Kaliňák.
„Vykonali sme v tejto ako aj v ďalších podobných kauzách desiatky právnych dožiadaní do zahraničia a tieto informácie, vždy ako bude možné zverejniť, tak budú sprístupňované. Ale v tejto chvíli taká možnosť nie je,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády minister Kaliňák.
Polícia v pondelok potvrdila, že od justičných orgánov Švajčiarska prijala požadované materiály, išlo o výpisy z účtov, prevodné príkazy a výpisy k obchodným spoločnostiam.
Dokumenty v súčasnosti analyzujú v trestnom konaní pre podozrenie z legalizácie príjmu z trestnej činnosti. „Po skončení analýz a vykonaní potrebných procesných úkonov vyšetrovateľ vo veci rozhodne,“ uviedla v pondelok pre agentúru SITA hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.
Denník Sme v komentári zo začiatku roka spomenul existenciu zoznamu ľudí, ktorí na obchode s emisiami zarobili. Na otázku, či je možné, že sú na tomto zozname aj politici, odpovedal v stredu minister Kaliňák záporne. „Nie, myslím, že nie,“ reagoval.
Švajčiarska prokuratúra pre denník Sme potvrdila, že už dva roky nevyšetruje kauzu prania špinavých peňazí pri predaji našich emisií firme Interblue Group. Túto časť emisnej kauzy stále riešia aj naši policajti, vyšetrovanie samotného predaja emisných jednotiek medzičasom zastavili s tým, že trestný čin nebol spáchaný.
Kauza emisie
Vyšetrovatelia sa od roku 2009 zaoberali kauzou predaja slovenských emisných limitov garážovej firme Interblue Group. Slovensko jej v závere roka 2008, keď rezort životného prostredia ovládala SNS, predalo 15 miliónov ton emisných limitov AAU za približne 75 miliónov eur. Jednotková cena za tonu bola 5,05 eura.
Kritici predaja vyčítajú jeho nevýhodnosť v porovnaní s okolitými krajinami, štát podľa nich v obchode prerobil zhruba 47 miliónov eur. Na jeseň 2013 vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie vo veci z dôvodu, že skutok nie je trestným činom. Envirorezort podal proti rozhodnutiu o zastavení kauzy sťažnosť, ale prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ju koncom roka 2013 zamietol.