Šéf polície reagoval na zverejnenie prvých výsledkov hodnotenia, ktoré polícia naostro spustila 1. júla a denník Pravda dnes informoval, že až 72 percent policajtov pracuje neuspokojivo. Len 19 percent bolo hodnotených „viac ako uspokojivo“ a deväť percent uspokojivo.
„Zverejnené výsledky hodnotenia predstavujú priebežné hodnotenie policajtov za mesiac júl. Augustové výsledky, kde je už uspokojivých a viac ako uspokojivých 40 percent policajtov, poukazujú na viditeľný individuálny posun ich výkonu očakávaným priaznivým smerom,“ uviedol vo svojom stanovisku Spišiak.
Kritizuje spôsob hodnotenia
Policajný prezident upozornil, že nový systém nehodnotí policajtov podľa čiastkových činností a počtu úkonov, ktoré počas svojej práce vykonávajú. Hodnotí ich podľa toho, či sú schopní týmito čiastkových úkonmi dosiahnuť stanovený cieľ. Napríklad, či policajti poriadkovej polície dokážu počas výkonu služby zabrániť páchaniu trestnej činnosti, či dokážu zadržať páchateľa tejto trestnej činnosti, či dokážu počas služby získať dôkazy a informácie k objasňovaniu trestnej činnosti.
Či dokážu policajti dopravnej polície zákonnými prostriedkami a svojimi oprávneniami zabraňovať výskytu dopravných nehôd, a teda chrániť životy a zdravie ľudí. Systém nehodnotí to, či dokážu pokutovať, odoberať vodičské alebo technické preukazy, ale to, či týmito úkonmi dokážu zamedziť dopravnej nehodovosti.„Podľa nového hodnotenia sa meria schopnosť policajta využívať svoje oprávnenia v prospech občanov. Nemeria sa schopnosť bezhlavého sankcionovania, ktoré nevedie k očakávaným cieľom. Toto isté platí pre všetky služby Policajného zboru. Hodnotenie poskytuje informácie pre riadiacich policajtov, ktorí dokážu samostatne, takticky a situačne využívať svoje oprávnenia k dosahovaniu ich hlavného poslania, pomáhať a chrániť občanov Slovenskej republiky,“ vyhlásil Spišiak.
Policajný prezident pripomenul, že takéto hodnotenie tu ešte nikdy nikto počas existencie Policajného zboru neurobil. Jeho výsledky sú podľa Spišiaka odrazom dlhodobého vývoja a riadenia polície.
„Budujeme Policajný zbor, ktorý aktívne ovplyvňuje bezpečnostnú situáciu, a teda využíva všetky svoje oprávnenia v prospech občanov. Doposiaľ boli policajti hodnotení podľa toho, a ani to nie individuálne, koľko úkonov a oprávnení využili počas služby. Nie podľa toho či tie oprávnenia a úkony robili tak, aby dosiahli hlavný cieľ Policajného zboru pomáhať a chrániť vždy, a to aj s nasadením života, tak ako všetci policajti prisahali,“ vysvetlil.
Veľmi dobrému hodnoteniu by neveril nikto
Spišiak pripúšťa, že systém hodnotenia mohol byť nastavený aj tak, že každý by bol uspokojivý, alebo viac ako uspokojivý, ale tomuto výsledku by asi neveril nikto, okrem policajtov.
„Zavádzame objektívny systém hodnotenia, a nie taký systém, ktorý by sa účelovo páčil všetkým policajtom,“ dodal.
Pre upokojenie občanov je podľa neho potrebné uviesť, že napriek zdanlivo negatívnym výsledkom takto urobeného hodnotenia individuálnych výkonov jednotlivých policajtov, Policajný zbor ako celok dosahuje v najpodstatnejších činnostiach také výsledky, aké ešte od svojho vzniku nedosahoval. Z uvedeného je zrejmé, že Policajný zbor doposiaľ pracoval a ešte aj pracuje s obrovskými rezervami, ktoré sa snažíme využiť v prospech občanov.“