- aktualizované 8. októbra 12:25
Obvinení vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) z tímu Očistec budú ďalej pokračovať vo svojej práci. Potvrdil to dočasný policajný prezident Štefan Hamran na piatkovej tlačovej besede.
Zdôraznil, že doterajšiu prácu vyšetrovateľov hodnotí v superlatívoch a nevidel žiaden dôvod, prečo by mali byť postavení mimo služby. Všetci obvinení vyšetrovatelia majú podľa Hamrana chuť pokračovať.
Spravodlivosť naberá druhý dych
Hamran pripomenul, že Krajský súd v Bratislave prepustil 1. októbra obvinených vyšetrovateľov NAKA a súd konštatoval, že ich stíhanie je neopodstatnené.
Súd prepustil vyšetrovateľov NAKA aj dočasného šéfa policajnej inšpekcie Scholtza
„Považujem to za určitú formu zadosťučinenia. Pretože títo vyšetrovatelia boli označovaní veľmi nevhodným a ponižujúcim spôsobom za zločincov a mafiánov. Dnes to vyzerá tak, že spravodlivosť v podmienkach Slovenskej republiky má šancu a naberá druhý dych,“ povedal policajný šéf s tým, že v trestnom stíhaní vyšetrovateľov chýbala logická argumentácia.
Personálne zmeny
Štefan Hamran tiež oznámil že k 15. októbru vo funkcii končí riaditeľka Národnej kriminálnej agentúry Eva Kurrayová. Jej dočasným nástupcom bude podľa neho Branislav Kišš. Ku koncu roka 2021 končia vo funkciách aj prvá viceprezidentka PZ Jana Maškarová a viceprezident Róbert Bozalka.
Podľa dočasne povereného prezidenta Policajného zboru nebol žiaden dôvod postaviť príslušníkov NAKA mimo služby. „Dnes tam nie je dvojnásobne žiaden dôvod,“ doplnil a poďakoval im za poctivú prácu.
Temné sily
Policajný prezident poukázal na otázku, kde sú kľúčoví svedkovia, na ktorých sa odvolával Úrad inšpekčnej služby. Konkrétne odkazoval na obvineného bývalého šéfa operatívy NAKA Jána Kaľavského, na ktorého sú vydané zatýkacie rozkazy a na podnikateľa Petra Košča.
Súd vydal zatykače na obvineného Kaľavského, ako svedok však vystupuje v kauze vyšetrovateľov NAKA
„Kde sú ďalší, ktorí sú kľúčoví v tomto prípade, ktorí môžu ozrejmiť čo sa tu vlastne stalo? Ako sme dospeli do takého štádia, že čestní vyšetrovatelia sa ocitli vo väzbe?“ pýtal sa Hamran. Podľa policajného šéfa sú čoraz väčšie pochybnosti o tom, že vyšetrovací tím Úradu inšpekčnej služby konal v rozpore so zákonom.
Video Tlačová konferencia
„Ja si myslím, že v priebehu budúceho týždňa sa dozvieme finálny verdikt a najmä to odôvodnenie. Som zvedavý, ako sa s tým vysporiada Úrad inšpekčnej služby, že tam má tím, u ktorého je vysoká pravdepodobnosť, že konal nie v súlade so zákonom,“ dodal Hamran, podľa ktorého za obvinením vyšetrovateľov stoja „temné sily“, ktoré „na konci tohto príbehu budú mať konkrétne mená“.
Neopodstatnené trestné stíhanie
Krajský súd v Bratislave prepustil 1. októbra obvinených vyšetrovateľov NAKA a dočasného šéfa policajnej inšpekcie Petra Scholza z väzby na slobodu, pretože ich trestné stíhanie je neopodstatnené. Ján Čurilla, Pavol Ďurko, Milan Sabota a Štefan Mašín sú stíhaní pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin marenia spravodlivosti.
Čurilla a Ďurko, ktorí pracovali v rámci tímu Očistec na vyšetrovaní sledovaných trestných káuz, boli obvinení v súvislosti s vyšetrovaním trestných vecí zločineckej skupiny takáčovci. Údajne bránili členovi skupiny Martinovi Mikulcovi v roku 2020 v návrate na Slovensko zo zahraničia, čím chceli docieliť vznik dôvodu na jeho útekovú väzbu. V prípade Ďurka sa tiež obvinenie týka údajnej manipulácie s výpoveďou svedka Csabu Dömötöra.
Ďalšie obvinenie celej štvorice policajtov je zase spojené so zámerom NAKA vyšetrovať aktivity takzvaného antitímu policajnej inšpekcie. Pre danú vec bol obvinený aj dočasný šéf Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Scholza. Ten rovnako čelí obvineniu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti. Štvoricu vyšetrovateľov, ako aj dočasného šéfa inšpekcie vzal do väzby v polovici septembra Okresný súd Bratislava III.