- aktualizované 5. januára 2023, 14:02
Rakvu s ostatkami zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI. vo štvrtok uložili do hrobky vo vatikánskej krypte pod Bazilikou svätého Petra.
Vatikán to oznámil v krátkej správe zhruba 90 minút po tom, ako sa na Námestí svätého Petra skončil jeho pohreb. Benedikt leží na mieste, kde sa do blahorečenia nachádzala rakva svätého pápeža Jána Pavla II.
Vatikán zverejnil fotografie, na ktorých je zinková truhla, do ktorej uložili cyprusovú rakvu, ktorá bola vystavená veriacim počas pohrebu. Zinkovú truhlu napokon dali do ďalšej drevenej a uložili do hrobky.
Zádušnú omšu viedol pápež František
Na Námestí sv. Petra vo Vatikáne, kde sa konala posledná rozlúčka so zosnulým emeritným pápežom Benediktom XVI., sa vo štvrtok podľa predbežných odhadov zišlo vyše 50-tisíc ľudí. Pohrebnej svätej omši predsedal pápež František.
Vo svojej homílii, ktorú počas nej predniesol, sa opieral predovšetkým o evanjeliový citát, posledné slová Ježiša na kríži: „Otče, do tvojich rúk porúčam svojho ducha“.
„Aj my, pevne spojení s poslednými Pánovými slovami a svedectvom, ktoré poznačili jeho život, chceme ako cirkevné spoločenstvo kráčať v jeho stopách, a zveriť nášho brata do Otcových rúk. Nech tieto ruky milosrdenstva nájdu jeho lampu zapálenú evanjeliovým olejom, ktorý šíril a o ktorom svedčil počas svojho života,“ povedal na margo rozlúčky s Benediktom. V tejto súvislosti hovoril o rukách odpustenia a súcitu, ale aj uzdravenia či milosrdenstva, pomazania aj požehnania.
Oficiálnu pozvánku dostali len vybraní
Pri zádušnej svätej omši na námestí pred Bazilikou sv. Petra koncelebrovala viac ako stovka kardinálov, stovky biskupov, ale aj kňazov, prítomných bolo tiež mnoho štátnych a cirkevných predstaviteľov.
Spomedzi Slovákov boli na námestí napríklad predseda vlády Eduard Heger s manželkou či predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober, ako aj jeho predchodca Stanislav Zvolenský. Na mieste sa tiež nachádzali stovky novinárov z celého sveta.
Keďže Benedikt si želal jednoduchý obrad, Vatikán na pohreb oficiálne pozval len zástupcov Talianska a Nemecka a prezidenti Sergio Mattarella a Frank-Walter Steinmeier potvrdili svoju účasť. Ostatné hlavy štátov a vlád sa rozhodli prijať ponuku Vatikánu, že na pohrebe budú ako súkromné osoby.
Modlitby za emeritného pápeža a všetky obrady boli prenášané naživo po celom svete.
Niektoré časti pohrebu upravili
Rakva s pozostatkami Benedikta XIV. bola vo štvrtok o 8:45 prenesená pred baziliku na Námestie sv. Petra. Podľa riaditeľa Tlačového strediska Svätej stolice Mattea Bruniho sa pohreb emeritného pápeža konal podľa vzoru pohrebných obradov úradujúceho pápeža, niektoré časti však upravili. Zaznelo tiež päť príhovorov, prvý v nemčine, následne vo francúzštine, arabčine, portugalčine a taliančine.
Pápež František vzdal hold svojmu predchodcovi Benediktovi XVI. a vyjadril vďaku za jeho život vo viere
Vystavený bol v Bazilike sv. Petra
Benedikt zomrel vo veku 95 rokov v sobotu 31. decembra 2022 v kláštore vo Vatikáne, kde žil od svojej rezignácie v roku 2013. Zosnulému niekdajšiemu pápežovi, ktorého telo bolo od pondelka vystavané v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, prišlo vzdať poctu podľa talianskych médií približne 100-tisíc ľudí. Nechýbali medzi nimi ani taliansky prezident Sergio Mattarella a premiérka Giorgia Meloni.
Vatikán vystavil telo pápeža Benedikta XVI. v Bazilike Svätého Petra, poctu mu už vzdalo vyše 65-tisíc ľudí (video+foto)
V stredu večer po 19:00 bola rakva s Benediktom uzavretá. Portál Vatican News vysvetlil, že v súlade s tradíciou do nej mali uložiť medaily a mince razené počas pontifikátu, pallium arcibiskupa metropolitu mníchovského a rímskeho a potom rogitum, teda text stručne popisujúci pontifikát pápeža Ratzingera.
Pápež Benedikt XVI.
Joseph Ratzinger sa narodil v roku 1927 v bavorskom Martl am Inn. Od roku 1981 pôsobil na rôznych pozíciách vo vatikánskych inštitúciách. Bol prefektom Kongregácie pre náuku viery, predsedom Pápežskej biblickej komisie či predsedom Medzinárodnej teologickej komisie. Od roku 2002 bol dekanom kolégia kardinálov.
Vo veku 78 rokov bol v apríli 2005 zvolený za 265. pápeža Katolíckej cirkvi. Bol tak prvým nemeckým pápežom od roku 1523. Po zvolení si vybral meno Benedikt XVI. Napísal tri encykliky. Uskutočnil viac ako dvadsať apoštolských ciest mimo Talianska, počas ktorých navštívil päť kontinentov, a 31 pastoračných ciest v Taliansku. Slovensko síce ako pápež nenavštívil, v roku 1992 však v Bratislave prednášal ako prefekt Kongregácie pre náuku viery.