V meste, ktoré nikdy nespí, sa medzi mrakodrapmi a diaľnicami kúsok zelene hľadá skutočne ťažko. Preto sa newyorský architekti rozhodli zabiť dve muchy jednou ranou a postaviť park, ktorý neukrojí ani kúsok z nezastavanej plochy – zelená džungľa by mala stáť rovno pod zemou.
Myšlienka na podzemný park sa zrodila v hlave amerického architekta Jamesa Ramseya zo štúdia RAAD. Za lokalitu si zvolil električkové depo pod ulicou Delancey Street na Manhattane, ktoré sa už vyše 60 rokov vôbec nevyužíva. Schátralé priestory sa rozprestierajú na ploche takmer jedného hektára, ktorá hravo poskytne priestor na prechádzky či pohodlný relax na lavičkách.
Park, ktorý by mal dostať názov Low Line, však nebude temným miestom bez denného svetla a čerstvého vzduchu. „Technológia nám umožňuje vytvoriť príjemný zelený priestor aj v podzemí,“ uviedol Ramsey. Kľúčovým prvkom je hlavne systém s názvom „remote skylight“, ktorý dokáže transportovať slnečné lúče prostredníctvom optických vlákien. Systém má výhodu v tom, že dokáže blokovať škodlivé ultrafialové a infračervené lúče, avšak prepúšťa vlnové dĺžky svetla potrebného pre fotosyntézu. Stromom, tráve, kríkom i kvetom sa tak v podzemí bude dariť rovnako dobre ako v bežnom parku.
„Prenášame svetlo rovnakým spôsobom ako to robili starovekí Egypťania vo svojich hrobkách, len na to využívame najmodernejšie technológie,“ povedal architekt. O svetlo v podzemí by sa tak postaralo 12 solárnych kolektorov v tvare pouličných lámp stojacich nad parkom na Delancey Street, ktoré by poháňali systém podzemných armatúr.
Priestory bývalého depa sú pod kontrolou newyorského podniku MTA, ktorý s projektom súhlasí, ale odmieta ho financovať. O tom, či podzemná džungľa napokon dostane zelenú, bude musieť rozhodnúť komisia miestneho výboru v Lower East Side.
www.inhabitat.com