Krtkov sen: V Mexiku chcú postaviť podzemný mrakodrap

Earthscraper
Mexický mrakodrap bude rásť do hĺbky - podľa plánov by mal mať 65 poschodí. Foto: BNKR Arquitectura

Kým väčšina novopostavených mrakodrapov rastie do závratných výšok, aby si na konto pripísali titul najvyššej stavby sveta, nový mexický projekt firmy BNKR Arquitectura má iné ciele. Stavba s názvom Earthscraper sa chce prevŕtavať hlbšie k jadru Zeme a poskytnúť husto zaľudnenej oblasti nové priestory na prácu i bývanie pri zachovaní pôvodného vzhľadu námestia. Prevrátený mrakodrap má tvar pyramídy a je čiastočne inšpirovaný skleneným parížskym múzeum Louvre.

Earthscraper
Foto: BNKR Arquitectura

Mrakodrap, ktorý má priniesť rovnováhu medzi modernou zmenou a zachovaním pôvodných proporcií mesta, bol jedným z finalistov súťaže magazínu eVolo. Hlavnou príčinou pre tento inovatívny typ stavby je skutočnosť, že v hlavnom meste Mexika nesmú mať budovy viac ako osem poschodí. Earthscraper ich bude mať 65, pričom vrchných desať poschodí s najväčším podielom denného svetla má byť zasvätených múzeu majskej a aztéckej kultúry.

Dizajn je inšpirovaný historickým vrstvením budov. S príchodom nových civilizácií sa vždy začínalo stavať odznova – na vrcholoch pôvodných stavieb. Dnešné moderné mesto leží na koloniálnych ruinách, ktoré ležia na aztéckych pyramídach a tie sú opäť postavené na starších pyramídach. Podľa portálu ArchDaily sa novodobý mrakodrap snaží „prekopať cez vrstvy miest, aby objavil mexické korene“.

Earthscraper
Stavba má aj napriek polohe pod zemou poskytnúť dostatok denného svetla. Foto: BNKR Arquitectura

Foto: BNKR Arquitectura

Earthscraper
Foto: BNKR Arquitectura

Foto: BNKR Arquitectura

Earthscraper
Earthscraper ponechá historické námestie nezmenené. Foto: BNKR Arquitectura

Foto: BNKR Arquitectura

Earthscraper
Foto: BNKR Arquitectura

Foto: BNKR Arquitectura

Aby sa predišlo klaustrofobickému jaskynnému pocitu, vnútorný pás štruktúry zostane prázdny. Tým dostanú všetky obývateľné priestory rovnaký prístup k centrálnemu osvetleniu a ventilácii. Vrchol stavby, ktorý bude na úrovni pôvodného námestia, má byť presklený. Obyvateľom Earthscraperu sa tak naskytnú neobvyklé pohľady na dianie v meste. Na ploche 775-tisíc metrov štvorcových si okrem múzea nájdu svoje miesto i obchody a byty, ktorým je venovaných 10 poschodí a kancelárske priestory, ktoré zaberú zvyšok budovy.

www.wired.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom