BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – Drobné, podomácky vyrobené poľnohospodárske vozidlá, traktory a vlečky, ktoré nie sú oficiálne schválené na prevádzku v cestnej premávke, sa budú môcť legálne používať aj na cestách za podmienky, že budú mať vydané zvláštne evidenčné číslo obsahujúce písmeno C.
Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke, ktorú v piatok brannobezpečnostný výbor odporučil poslancom schváliť.
Zvláštne evidenčné číslo na tento účel umožní používanie vozidiel iba na cestách III. triedy, miestnych a účelových komunikáciách, a to za nezníženej viditeľnosti.
Na ostatných cestách alebo za zníženej viditeľnosti budú môcť byť používané takéto vozidlá len na základe výnimky, ktorá sa bude udeľovať na vymedzený čas a konkrétnu trasu vozidla.
Návrh podľa poslancov za Smer-SD Jaroslava Bašku, Petra Šucu a Milana Panáčka obsahuje aj stručnú novelu zákona o správnych poplatkoch, v ktorej sa oslobodzuje od poplatku udelenie výnimky, ktorá umožní používanie týchto vozidiel na cestách I. a II. triedy alebo za zníženej viditeľnosti. Znamená to, že vlastníci týchto vozidiel zaplatia iba poplatok za pridelenie zvláštneho evidenčného čísla obsahujúceho písmeno C. Pôvodne mal poplatok 33 eur legalizovať užívanie doma vyrobených strojov na jeden rok. Na základe pozmeňujúceho návrhu Jaroslava Bašku, ktorý výbor jednomyseľne schválil, bude 33-eurový poplatok platiť tri roky.
Vyraďovanie neexistujúcich vozidiel z evidencie sa zjednoduší
Vyraďovanie neexistujúcich vozidiel z evidencie by sa malo zjednodušiť. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch, ktorú v piatok brannobezpečnostný výbor odporučil poslancom schváliť.
Poslanci za Smer-SD v právnej norme navrhujú, aby majiteľ mohol z evidencie odhlásiť vozidlo, ktoré fyzicky neexistuje, na základe podaného vysvetlenia a čestného vyhlásenia pre Obvodný úrad životného prostredia.
Návrh Jaroslava Bašku a Róberta Puciho reaguje na terajší stav, keď nie je možné staré auto, ktoré už fyzicky neexistuje, vyradiť z evidencie vozidiel, pretože majiteľ nevie preukázať, ako naložil so starým vozidlom. „V súčasnosti podali občania v tejto súvislosti približne 4 500 podnetov na PZ SR, ktoré sa týkali otázky vyradenia neexistujúceho vozidla. Je predpoklad, že existuje oveľa väčšia skupina občanov, ktorí chcú takéto neexistujúce vozidlo vyradiť z evidencie,“ vysvetľujú predkladatelia.
Majitelia budú musieť najskôr zaplatiť príspevok do Environmentálneho fondu, a to vo výške 50, 100 alebo 150 eur v závislosti od dátumu prvej evidencie tohto vozidla s tým, že čím je starší, tým menej bude platiť. „Väčšinou ide o ľudí, ktorí v minulosti zabudli vozidlo odhlásiť, alebo prehlásiť na iného majiteľa, vozidlo darovali na súčiastky a podobne. Po rokoch im potom prišiel príkaz od exekútora zaplatiť za neuhradené poistné alebo od obvodného úradu dopravy, že nemali STK,“ vysvetlil Baška. Po uhradení príspevku bude môcť držiteľ požiadať obvodný úrad životného prostredia o vydanie potvrdenia o neexistencii vozidla, ktorý potrebuje na jeho vyradenie z evidencie.