BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Podnikateľov čakajú pri plánovanom zvýšení základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) z 19 na 20 % viaceré zmeny. Budú musieť napríklad vykonať úpravy v účtovníctve, v informačných systémoch pokladníc, či prípadne zvážiť úpravu cien. Niektoré zo zmien si pritom vyžiadajú zvýšené náklady. V čase hospodárskej krízy môžu mať tieto mimoriadne náklady podľa manažérky na oddelení daní spoločnosti PricewaterhouseCoopers Evy Fričovej značne negatívne dopady na podnikateľov. „Pravdepodobne nebudú tieto zvýšené náklady schopní absorbovať zo svojho zisku a budú ich plne prenášať na konečných zákazníkov,“ doplnila pre agentúru SITA Fričová.
Jednou zo zmien, ktorú budú musieť podnikatelia podľa Evy Fričovej vykonať, je napríklad úprava účtovného systému. Bude totiž potrebné zmeniť DPH kódy pre jednotlivé transakcie z 19 na 20 %, čo si podľa jej slov zvyčajne vyžaduje zásah externého špecialistu. Rovnako podnikatelia, ktorí sú povinní evidovať tržby elektronickou registračnou pokladnicou, budú musieť upraviť sadzbu DPH v informačnom systéme pokladnice, čo si rovnako vyžaduje externý zásah.
Veľké obchodne reťazce budú musieť napríklad zvážiť, či zvýšenie DPH odzrkadlia vo svojich cenách a budú preceňovať naskladneny tovar, čo predstavuje extra náklady, alebo budú zvýšenie dane absorbovať vo vlastných nákladoch, čím sa zníži ich ziskovosť. Zmeny základnej sadzby DPH pocítia aj napríklad finančné inštitúcie či školy a nemocnice. Banky či poisťovne mali totiž rozpočtovanú 19-percentnú DPH ako finálny náklad, ktorý si nemôžu odpočítať a vykážu tak nižší zisk. „Nemocnice či školy, ktoré už aj tak majú nedostatok prostriedkov na prevádzku, budú musieť nájsť extra prostriedky, ktoré pokryjú zvýšenú DPH,“ upozorňuje Fričová.
Na dočasnom zvýšení DPH o jeden percentuálny bod zo súčasných 19 % na 20 % od začiatku budúceho roka sa dohodli zástupcovia koaličných strán na pondelňajšej koaličnej rade. Zvýšená sadzba DPH bude podľa premiérky Ivety Radičovej platiť dovtedy, kým deficit verejných financií na Slovensku neklesne pod 3 % hrubého domáceho produktu. Na lieky, zdravotnícke pomôcky a knihy sa bude pritom aj naďalej uplatňovať znížená 10-percentná sadzba DPH. Základná sadzba DPH sa bude uplatňovať už aj na tzv. „predaj z dvora“.
SITA