Podmienky straty občianstva plánuje ministerstvo zmierniť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Madarsko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – Novelu zákona o štátnom občianstve pripravuje ministerstvo vnútra v spolupráci s rezortom diplomacie a tiež Radou Európy či Vysokým komisárom OBSE pre národnostné menšiny.

Agentúru SITA o tom informovala Alena Koišová z komunikačného odboru ministerstva. „Ministerstvo vnútra pripravuje návrh novely, ktorej účelom je zmierniť podmienky, za ktorých dochádza k strate štátneho občianstva zo zákona, ak náš štátny občan nadobudne cudzie štátne občianstvo,“ uviedla Koišová.

Rezort vnútra priznáva, že sa pre dôsledky, aké súčasný zákon prináša, rozhodol pri jeho úprave opierať o posudky expertov z oblasti medzinárodného práva.

Občianstvo stratili stovky Slovákov

Od 17. júla 2010, odkedy je v zákone povinnosť oznamovať nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva, stratilo slovenské občianstvo nadobudnutím cudzieho občianstva 433 osôb, z toho 182 mužov a 251 žien. Kedy predloží ministerstvo novelu zákona do medzirezortného pripomienkového konania, nechce bližšie povedať. Expertné rokovania si vyžadujú istý čas, dodala Koišová.

Ako by mohla novela vyzerať, naznačil pred Vianocami minister Robert Kaliňák. Udeľovanie občianstva by malo byť naviazané na trvalý pobyt.

Možné bude aj dvojaké občianstvo

„Znamená to, že aj občan Slovenskej republiky môže nadobudnúť maďarské občianstvo a nestratí slovenské za predpokladu, že má trvalý pobyt v Maďarsku a získa občianstvo na základe tohto pravidla. Nie na základe národnej príslušnosti, ale na základe tohto pravidla, ktoré je vo všetkých štátoch všeobecne uznávané,“ povedal Kaliňák v decembri.

Súčasné znenie zákona o občianstve, ktoré umožňuje stratu štátnej príslušnosti, presadila v roku 2010 dosluhujúca vláda Roberta Fica ako reakciu na maďarský zákon o dvojakom občianstve.

Ten totiž umožnil, aby občianstvo Maďarska získali všetci ľudia, ktorých predkovia žili v Uhorsku a ovládajú maďarčinu.

Kabinet Ivety Radičovej chcel zákon upraviť, ale zmenu sa presadiť nepodarilo. Štyria poslanci Obyčajných ľudí a nezávislých osobností a Radoslav Procházka (KDH) odmietali zrušenie sankcií s tým, že sa prijme len deklaratórne vyhlásenie o neuznaní občianstva získaného v rozpore s medzinárodným

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radoslav ProcházkaRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR