BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), organizácie štátnych a neštátnych lesov Slovenska a organizácie spracovateľov dreva sa obrátili na premiérku Ivetu Radičovú so spoločnou iniciatívou podpory rozvoja zamestnanosti v lesnom hospodárstve a drevospracujúcom priemysle na Slovensku. Vládu chcú upozorniť na vysoko nadštandardný rozsah chránených území na Slovensku.
„Takto nastavená ochrana prírody jednoznačne nadraďuje ekologické funkcie lesov nad ich funkcie hospodárske a sociálne a jej dopady na verejné financie (bez priamych nákladov na štátnu správu ochrany prírody) podľa predbežných výpočtov vlastníkov lesov a údajov ministerstva pôdohospodárstva predstavujú približne 75 miliónov eur ročne,“ upozorňujú. Tieto dopady predstavujú podľa účastníkov výzvy náklady spojené so stratou pracovných miest, výpadok príjmov štátu na daniach a odvodoch, ujmu samospráv na daniach z nehnuteľností a podielových daniach a priame straty na produkcii lesov.
Zmyslom tejto iniciatívy je podľa iniciátorov výzvy docieliť, aby vláda akceptovala to, že ochrana prírody nie je len problém ekologický, ale aj problém sociálny a hospodársky. Ako ďalej uvádzajú, politika všetkých krajín Európskej únie smeruje v tejto oblasti k dosiahnutiu rovnováhy medzi požiadavkami na ekologické funkcie lesov, ako i na ich sociálne a hospodárske úlohy.
„Na Slovensku táto rovnováha nie je rešpektovaná vzhľadom na to, že už v súčasnom období je z celkovej výmery lesov v chránených územiach 44,4 %, pričom v najbližšom období je plánované v rámci chránených vtáčích území vyhlásiť ďalších 558 590 ha, čo bude znamenať, že celkove bude v SR 72,3 % lesov v chránených územiach rôzneho druhu a stupňa,“ konštatujú účastníci iniciatívy. V rámci Európskej únie podľa nich tento podiel dosahuje len 12 %. Vyzývajú preto vládu na nadviazanie dialógu, ktorého cieľom je vytvorenie takej koncepcie ochrany prírody na Slovensku, ktorý bude plne rešpektovať európsku legislatívu, vlastnícke práva a ekonomický stav našej krajiny.