BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Súčasné poukazovanie na stav justície je podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara „organizovaný útok na tretí pilier moci“. Podľa lídra najmenšej vládnej strany sa ním zaoberajú predovšetkým Daniel Lipšic z KDH a Lucia Žitňanská z SDKÚ-DS. Dôvody ich konania majú politický charakter, tvrdí Mečiar a dodáva, že opäť sa „úspechy zamlčujú a niektoré nedostatky sú zveličené“. KDH aj SDKÚ hrajú o budúcu vládu, myslí si Mečiar, podľa ktorého je tu snaha zdiskreditovať ĽS-HZDS, aby ostal Smer-SD po parlamentných voľbách sám a musel rokovať o nových politických partneroch.
Daniel Lipšic tvrdí, že ak mal dnes tlačovú besedu o stave súdnictva Mečiar a nie ministerka spravodlivosti Viera Petríková, „svedčí to o tom, kto skutočne ovláda justíciu vďaka koaličnej zmluve s Robertom Ficom“. Lipšic odmieta, že by sa z politických dôvodov zúčastňoval na útoku na tretí pilier moci. „Vždy budem obhajovať slušných a čestných sudcov proti tým, ktorí sú skorumpovaní,“ uviedol Lipšic, podľa ktorého sú slušní sudcovia zastrašovaní za prejavenie názoru. Ako dodal, „v súčasnosti je veľmi vážna situácia v justícii, v mnohých rozhodnutiach trestných súdov sú prepustení nebezpeční zločinci na slobodu a ministerstvo spravodlivosti nekoná“. Lipšic uvádza, že on ako minister v takých prípadoch vždy konal, podával mimoriadne opravné prostriedky, ktoré bývali úspešné. „Naviac, v mnohých civilných konaniach sú uprednostňované spory politikov a ostatní občania na súdne rozhodnutia čakajú roky,“ povedal Lipšic.
Svojím vystúpením sa Mečiar podľa Lucie Žitňanskej prihlásil k zodpovednosti za stav justície. Poslankyňa považuje za paradox, že vystúpil on a nie ministerka spravodlivosti. „Veľmi ma udivili jeho slová na adresu sudcov, ktoré sa dajú vysvetliť len tak, že: Buďte radi, že môžete hovoriť a ak sa vám niečo nepáči, tak to vysvetľujte disciplinárnemu súdu,“ konštatovala Žitňanská. „To máme očakávať ďalšie reštrikcie voči tým, ktorí majú názor?“ pýta sa Žitňanská.
Na Daniela Lipšica reagoval hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči. „Dnešné tvrdenia poslanca Daniela Lipšica, že (ministerka spravodlivosti – pozn. SITA) mala dnes sedieť na tlačovej besede s predsedom politickej strany, považuje za politickú pascu s cieľom vyvolať konflikt. Ministerka spravodlivosti Viera Petríkova odmieta konflikt, ktorý nepomáha justícii a nerieši žiadne problémy občanov a iba slúži na zviditeľňovanie poslanca Lipšica“. Petríková ponúkla verejným vyhlásením vzájomný dialóg signatárom Piatich viet okamžite po zverejnení tejto iniciatívy a na štvrtkovom vyhlásení podľa hovorcu trvá, jej dvere sú otvorené pre všetkých sudcov.
Mečiar je presvedčený, že súdy sú schopné obnoviť sa zvnútra, nepotrebujú zasahovať zvonku. O tých sudcoch, ktorí kritizujú súčasný stav, si myslí, že sa vydali po tenkom ľade služby stranám, tenkom ľade sebazáchrany. „Časť pochopí, vráti sa k plneniu povinností a odvrátia sa od tých, čo nepodávajú výkon,“ povedal Mečiar. Podľa neho je atmosféra strachu v justícii, ako o nej niektorí sudcovia hovoria, omylom. „Ak si strašidlo vymyslím a začnem sa ho báť, tak je to vec nie pre právo, ale pre psychológov,“ povedal Mečiar.
Mečiar na tlačovej besede odmietol, že by jeho strana niekedy uplatňovala vplyv v súdnictve. Vplyv používali len na legislatívu, len na zápas o rozpočty, nikdy nevstupovali do rozhodovania ani ministerstva spravodlivosti, ani súdnictva. Jeho spoločenská prestíž podľa Mečiara veľmi narástla a ĽS-HZDS nedovolí nikomu, aby do tohto systému vstupoval.
Mečiar argumentoval, že Lipšic za svojho ministrovania podal na sudcov 46 návrhov, pričom len 10 prešlo, ostatné boli podľa lídra HZDS nekvalifikované. Za ministrovania Štefana Harabina boli takéto návrhy celkovo len tri, pričom podľa Mečiara za tejto éry nebol žiadny disciplinárny návrh za to, že sudca vyjadril verejne svoj názor. „Je jediný dôkaz, že to bolo za názor? Veď je to lož,“ vyhlásil Mečiar. Podľa neho tým, čo nepojednávajú, nechávajú nedotknuté spisy a zanedbávajú povinnosti, nepomôže žiadna politická kampaň.
Mečiar upozornil, že sa „pripravujú zákony, kde je opačný pohyb“, teda právomoci sa prenesú naspäť na Súdnu radu a súdnictvo. Nemá záujem, aby sa o justičných záležitostiach rozhodovalo vo výkonnej moci. Aj v odloženom Zákone o sudcoch a prísediacich už pripravili 38 zmien, ktoré už predstavili ostatným politickým klubom.
SITA