BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Počas slovenského predsedníctva v Rade Európy v druhom polroku 2016 by malo pri Stálom zastúpení Slovenska v EÚ v Bruseli pracovať 135 diplomatických zamestnancov.
Vyplýva to z aktualizácie personálneho obsadenia Stáleho zastúpenia SR pri Európskej únii v Bruseli pre prípravu a výkon predsedníctva SR v Rade Európskej únie v roku 2016, ktorý v stredu schválila vláda. Materiál predložilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Ministerstvo očakáva nástup stážistov
Na asistentských pozíciách bude pôsobiť 22 a na ďalších odborných a technických činnostiach šesť zamestnancov. Na pokrývanie agendy administratívno-technického a hospodárskeho úseku bude vyčlenených 23,5 zamestnaneckých úväzkov a od začiatku roka 2016 rezort diplomacie očakáva postupný nástup 30 stážistov.
Počty diplomatických zamestnancov pri Stálom zastúpení v Bruseli zodpovedných za oblasti Coreper II a Coreper I upravili na základe predpokladaného vývoja agendy a počtov rozpracovaných legislatívnych návrhov jednotlivých sektorov Rady EÚ.
Ministerstvo zahraničia po konzultáciách s príslušnými rezortmi aktualizovalo personálnu štruktúru v Bruseli tak, aby zohľadnili aktuálny legislatívny proces a zároveň existoval priestor na dostatočne flexibilný prístup k zabezpečovaniu operatívnych úloh, ktoré môžu vyplynúť v budúcnosti.
Kvalita úloh diplomatických zamestnancov sa zmení
Počas predsedníctva sa zásadne kvalitatívne zmenia úlohy diplomatických zamestnancov vo vzťahu k ich pôsobeniu v pracovných skupinách a výboroch Rady EÚ. Okrem predsedania pracovným skupinám a výborom Rady EÚ budú zástupcovia SR zodpovední v mene členských štátov EÚ aj za prípravu a realizáciu rokovaní o návrhoch legislatívnych aktov EÚ s Európskym parlamentom a s Európskou komisiou.
Podkladom pre vypracovanie odhadu boli aj skúsenosti s výkonom predsedníctva porovnateľných štátov EÚ, teda štátov, ktoré vstúpili do EÚ spolu so Slovenskou republikou v roku 2004. Napríklad v Bruseli sa zvýšil počet diplomatických zamestnancov Českej republiky zo 124 na 233, maďarských z približne 100 na 200 osôb a poľských zo 150 na 280 osôb.