Ústavný súd SR koncom januára rozhodol, že Slovenská informačná služba (SIS) nezničením výsledkov použitia informačno-technických prostriedkov (ITP) v rámci akcie Gorila porušila základné práva podnikateľa Jaroslava Haščáka, a zároveň prikázal SIS, aby bezodkladne zničila tak primárne, ako aj sekundárne výsledky použitia ITP.
Ako ďalej informoval právny zástupca finančníka Martin Škubla, v tomto prípade ide o naplnenie rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) vo veci Haščák proti Slovenskej republike z roku 2022. ESĽP totiž podľa advokáta ochranu poskytnutú Haščákovi dovtedajšími rozhodnutiami ÚS SR nepokladal za dostatočnú.
Novej šťaznosti súd vyhovel
ÚS SR následne v roku 2023 usmernil Haščáka, aby si podal novú ústavnú sťažnosť a tej minulý týždeň vyhovel.
Najvyšší súd sa zaoberal kauzou Gorila, dovolanie Haščáka o náhradu škody zamietol
„Uvedený nález ukladá povinnosti SIS a týka sa nielen sekundárnych materiálov, ale aj nahrávok, t.j. hoci SIS tvrdí, že nahrávky skartovala, je treba vykonať nápravu aj vo vzťahu k dosiaľ nezničeným nahrávkam (tzv. stopa 21 z domu Mariana Kočnera). Pokiaľ sa ukáže, že niektoré z týchto materiálov unikli mimo SIS a má ich k dispozícii iný štátny orgán, bude povinnosťou týchto orgánov s nimi naložiť v súlade s predpismi o neoprávnenej manipulácii s utajovanými skutočnosťami podľa pokynov pôvodcu (SIS),“ zdôraznil Škubla.
Boli porušené základné práva sťažovateľa
Aj preto podľa neho právni zástupcovia Haščáka žiadajú, aby obdobne ako v roku 2016 polícia odovzdala pôvodcovi (SIS) materiály, ktoré mohli pochádzať z akcie Gorila, aby si SIS mohla splniť zákonnú povinnosť ich zničiť.
Kauza Gorila sa končí, zrušili obvinenie aj Haščákovi a už neprijme ospravedlnenie bez úhrady všetkých spôsobených škôd
Ústavný súd SR ešte minulý rok prikázal v rámci iného rozhodnutia Slovenskej informačnej službe, aby zničila výsledky použitia informačno-technických prostriedkov v kauze známej ako Gorila. Ako totiž konštatoval senát zložený z predsedu Libora Duľu a sudcov Miroslava Duriša a Martina Vernarského, SIS nezničením nahrávok porušila základné práva sťažovateľa Zoltána V. SIS nahrávky vyhotovila na základe rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave z 23. novembra 2005 a z 18. mája 2006.
Spis Gorila sa na verejnosti objavil v decembri 2011, pričom jeho obsah tvorili prepisy rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z prostredia finančných skupín. Za autora spisu je považovaný bývalý príslušník SIS Peter Holúbek. Nahrávky vznikli v byte na Vazovovej ulici v Bratislave, ktorý vlastnil Zoltán V., prezývaný Gorila. Neskôr prenikla na verejnosť aj 39-hodinová nahrávka.