Pleseň zabíja obojživelníky, objavili ju aj na Madagaskare

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zaba
Adriana porotu zaujala monitoringom jarnej migrácie obojživeníkov. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) – Pleseň druhu Batrachochytrium dendrobatidis, ktorá zabíja obojživelníky na celom svete, zaznamenali po prvý raz aj na Madagaskare, kde žije približne 500 druhov žiab, z toho takmer 290 endemických. Medzinárodný tím vedcov o tom informoval v časopise Scientific Reports.

Batrachochytrium dendrobatidis spôsobuje ochorenie chytridiomykózu, ktoré už vyhubilo niekoľko druhov obojživelníkov. Na Madagaskare túto chorobu v minulosti vedci nezaznamenali, no pri zatiaľ poslednej analýze vzoriek z 50 lokalít ju už objavili. Zatiaľ však nevedia, či sa pleseň na ostrove vyskytovala vždy, len si ju doteraz nevšimli, alebo sa tam dostala z iných častí sveta.

„Ak by šlo o miestny kmeň chytridiomykózy, ktorá sa tu vyskytovala vždy, obojživelníky si voči nej mohli vyvinúť určitý stupeň imunity. Ak sa však dostala na Madagaskar len nedávno, tak to môže spôsobiť katastrofu. Množstvo druhov môže vyhynúť,“ uviedol Goncalo Rosa zo Zoological Society of London. Odborníci preto chcú šírenie ochorenia ďalej monitorovať, pričom navrhujú aj založenie ďalších chovných staníc pre najviac ohrozené druhy. Okrem toho dúfajú, že sa im podarí vyvinúť liek na toto ochorenie.

Informácie pochádzajú z webstránok www.bbc.co.uk a www.sciencedaily.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať